SRT3000UXI-NCLI
Login for pricing
In Stock: 1 available
Smart-UPS On-Line, 3kVA, Rackmount 2U, 230V, 6x C13+2x C19 IEC outlets, Network Card, W/ rail kit, W/O Lithium-ion external battery
  • 3kVA/2.7kW double-conversion on-line pure sine wave rackmount 2U UPS
  • Ideal for servers, storage, voice/data networks, medical labs, and light industrial applications
  • Graceful shutdown of physical servers, virtual machines and HCI Clusters
  • Delivers clean power with zero transfer time for critical or sensitive devices
  • Preinstalled Network Management Card for network-based UPS monitoring & management
More Information
Output power capacity 3 kVA
Product colour Black
Output power 2700 W
Form factor Desktop
SKU SRT3000UXI-NCLI
EAN 0731304345046
Power
Output power2700 W
Input operation voltage (min)230 V
Output operation voltage (min)230 V
Surge energy rating432 J
Ports & interfaces
Cable length1.8 m
USB portYes
AC outlets quantity8 AC outlet(s)
AC outlet typesC13 coupler, C19 coupler
Power plugBS1363A
WaveformSine
Noise level50 dB
WaveformSine
Output power2700 W
Surge energy rating432 J
Noise level50 dB
Crest factor3:1
Heat dissipation317 BTU/h
Design
International Protection (IP) codeIP20
Rack capacity2U
Form factorDesktop
Product colourBlack
Cable length1.8 m
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 50 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 95%
Storage relative humidity (H-H)0 - 95%
Technical details
Total carbon footprint (kg of CO2e)4848.09
Weight & dimensions
Package width749 mm
Package depth594 mm
Package height246 mm
Weight22 kg
Width85 mm
Package weight29.6 kg
Height432 mm
Depth508 mm
Packaging data
Package width749 mm
Package depth594 mm
Package height246 mm
Package weight29.6 kg
Logistics data
You may also be interested in
Compare Products
Product APC Smart-UPS On-Line, 3kVA, Rackmount 2U, 230V, 6x C13+2x C19 IEC outlets, Network Card, W/ rail kit, W/O Lithium-ion external battery APC Smart-UPS On-Line, 3kVA, Rackmount... Login for pricing
Hot Product
APC Smart-UPS X SMX3000HVNC - 3000VA,... Login for pricing
APC Smart-UPS On-Line, 6kVA/6kW, Tower, 230V, 6x C13+4x C19 IEC outlets, Network Card+SmartSlot, Extended runtime, W/O rail kit APC Smart-UPS On-Line, 6kVA/6kW, Tower... Login for pricing
APC Smart-UPS On-Line, 5kVA, Tower, 230V, 6x C13+4x C19 IEC outlets, Network Card+SmartSlot, Extended runtime, W/O rail kit APC Smart-UPS On-Line, 5kVA, Tower, 23... Login for pricing
APC Smart-UPS On-Line SRT5KRMXLI - 5000VA, 6x C13, 4x C19 output, rack mountable, Embedded NMC
Bestseller
APC Smart-UPS On-Line SRT5KRMXLI - 500... Login for pricing
SKU
SRT3000UXI-NCLI
SUA5000RMI5U
SMX3000HVNC
SRT6KXLI
SRT5KXLI
SRT5KRMXLI
Output power capacity
N/A
4000VA to 6000VA
1200VA to 4000VA
Output power
2000W to 3000W
3000W to 6000W
2000W to 3000W
3000W to 6000W
3000W to 6000W
3000W to 6000W