CyberPower PR2200ERT2U uninterruptible power supply (UPS) Line-Interactive 2.2 kVA 2200 W 8 AC outlet(s)
SKU
PR2200ERT2U
Login for pricing
In Stock: 10 available
2200 VA, 2200 W, 2430 J, Single Phase, Line-interactive, Pure Sine Wave, IEC C13 x 6, IEC C19 x 2
  • Reliable Power Quality
  • Electricity Cost Savings
  • Device Protection Design
  • Automatic Voltage Regulation (AVR)
  • Real-time LCD Readout
More Information
Output power capacity 2.2 kVA
Product colour Black
Output power 2200 W
Form factor Rackmount/Tower
SKU PR2200ERT2U
EAN 4712856277586
Manufacturer CyberPower
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
Power
Output power2200 W
Input operation voltage (min)159 V
Input operation voltage (max)288 V
Output operation voltage (min)220 V
Output operation voltage (max)240 V
Surge energy rating2430 J
Power factor1
Output power capacity2.2 kVA
Power Factor Correction (PFC) typeActive
Ports & interfaces
Cable length2.4 m
Socket circuit breakerYes
Emergency Power Off (EPO) connectorYes
USB portYes
Serial interfaceYes
Serial interface typeRS-232
AC outlets quantity8 AC outlet(s)
AC outlet typesC13 coupler, C19 coupler
Power plugC20 coupler
Ethernet LAN (RJ-45) ports2
Performance
Audible alarm modesAlarm when on battery, Low battery alarm
UPS topologyLine-Interactive
WaveformPure sine
Automatic Voltage Regulation (AVR)Yes
Number of input phases1
LED indicatorsYes
EMI/RFI noise filteringYes
Power protection featuresOverload, Short circuit
Noise level52.5 dB
Audible alarm(s)Yes
Transfer time (Line Mode to Battery Mode)4 ms
Features
Web-based managementYes
UPS topologyLine-Interactive
WaveformPure sine
Number of input phases1
Output power2200 W
Surge energy rating2430 J
EMI/RFI noise filteringYes
Power factor1
Noise level52.5 dB
Audible alarm(s)Yes
Socket circuit breakerYes
Input frequency50/60 Hz
Battery
Number of batteries supported1
Battery technologySealed Lead Acid (VRLA)
Battery recharge time3 h
Typical backup time at half load11.4 min
Typical backup time at full load3 min
Hot-swap batteryYes
Design
Rack capacity2U
Form factorRackmount/Tower
LED indicatorsYes
Product colourBlack
CertificationCE , FCC Class B , UL , RCM , VCCI
Cable length2.4 m
Housing materialMetal
Display typeLCD
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-15 - 45 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 95%
Storage relative humidity (H-H)0 - 95%
Operating altitude0 - 3000 m
Non-operating altitude0 - 15000 m
Technical details
BypassGreenPower UPS
Sustainability certificatesENERGY STAR
Compliance certificatesRoHS
Certificates
Compliance certificatesRoHS
Management features
Web-based managementYes
Sustainability
Weight & dimensions
Package width560 mm
Package depth530 mm
Package height275 mm
Weight25.7 kg
Width433 mm
Package weight33.5 kg
Height86.5 mm
Depth412 mm
Packaging data
Package width560 mm
Package depth530 mm
Package height275 mm
Package weight33.5 kg
Other features
BypassGreenPower UPS
You may also be interested in
Compare Products
Product CyberPower PR2200ERT2U uninterruptible power supply (UPS) Line-Interactive 2.2 kVA 2200 W 8 AC outlet(s) CyberPower PR2200ERT2U uninterruptible... Login for pricing