C11CH37401DA
Login for pricing
In Stock: 7 available
  • Epson Micro Piezo print head
  • 4.3-inch LCD optical touchscreen
  • Black enhance overcoat technology for finer detail and texture
  • Easily handles different media types
  • Epson Connect (iPrint), Apple AirPrint, Google Cloud Print
  • USB 3.0, Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct
More Information
Market positioning Professional
Maximum resolution 5760 x 1440 DPI
SKU C11CH37401DA
EAN 8715946686561
Manufacturer Epson
Availability In Stock
Product Family SureColor
Image accuracy and depth
Aesthetically pleasing, understated design
Easy to use
Flexibility to match your ambition
Prints up to 17 inches on a wide range of media sheets including photo, fine art, thick matte media poster board (up to 1.5mm thick).
Print technology
Number of print cartridges1
Input capacity
Total input capacity120 sheets
DisplayLCD
Display diagonal10.9 cm (4.3")
Ports & interfaces
Wi-FiYes
Mobile printing technologiesApple AirPrint, Epson Connect, Google Cloud Print
Product colourBlack
Market positioningProfessional
Sound pressure level (printing)41 dB
Colour
Printing
Duplex printingYes
Borderless printingYes
Duplex printing modeManual
DisplayLCD
Display diagonal10.9 cm (4.3")
Number of print cartridges1
Product colourBlack
Control typeTouch
Colour nameBlack
Input & output capacity
Total input capacity120 sheets
Paper handling
Maximum print size8" x 10" (20x25 cm)
Printing sizes10 x 15,13 x 18,13 x 20,20 x 25
Non-ISO print media sizesLegal, Letter
ISO A-series sizes (A0...A9)A2, A3, A3+, A4, A5
Paper tray media typesPostcard
Maximum ISO A-series paper sizeA2
Network
Wi-FiYes
Design
Display diagonal10.9 cm (4.3")
Control typeTouch
Media formats
Packaging content
AC adapter includedYes
Other features
Technical details
Power consumption (off)0.18 W
Harmonized System (HS) code84433210
Power
Power sourceAC
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50 - 60 Hz
Power consumption (standby)1.1 W
Power consumption (off)0.18 W
Power consumption (printing)24 W
System requirements
Windows operating systems supportedWindows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1
Weight & dimensions
Width615 mm
Depth368 mm
Height199 mm