C31CL27142
Category: Dot Matrix Printers
| SKU | C31CL27142 |
|---|---|
| EAN | 8715946732626 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | In Stock |
Easy to use
Increased memory
High printing speed
Superior versatility
Outstanding compatibility
Distinctive sound
Increased memory
High printing speed
Superior versatility
Outstanding compatibility
Distinctive sound
| Print quality | |
|---|---|
| Maximum printing width (columns) | 40 |
| Printing | |
| Character density | 16 cpi |
| Print technology | |
| Print head | 9-pin |
| Features | |
| Product colour | Grey |
| Buffer size | 20 KB |
| Sound pressure level (printing) | 64 dB |
| Page description languages | ESC/POS |
| Memory | |
| Buffer size | 20 KB |
| Ports & interfaces | |
| Standard interfaces | USB 2.0 |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Endurance | |
| Print head | 9-pin |
| Print head life | 150 million characters |
| Mean time between failures (MTBF) | 180000 h |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 31 W |
| Power consumption (standby) | 2 W |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 160 mm |
| Depth | 248 mm |
| Height | 139 mm |