SKU
SFP10GLRSTTA
Login for pricing
In Stock:
6 available
Category: Network Transceiver Modules
| Interface type | SFP+ |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| SFP transceiver type | LR |
| SKU | SFP10GLRSTTA |
| EAN | 0065030867733 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
10 Gbps | Single Mode Fiber | LC | 10 km (6.2 mi) | TAA | Lifetime Warranty
Technical Specifications:
• Wavelength: 1310nm
• Maximum Data Transfer Rate: 10 Gbps
• Type: Single Mode Fiber
• Connection Type: LC Connector
• Maximum Transfer Distance: 10 km (6.2 mi)
• MTBF: 1,203,430 hours
• Power Consumption: Less than 1 Watt
• Digital Diagnostics Monitoring (DDM): Yes
SFP modules
The StarTech.com Advantage
Technical Specifications:
• Wavelength: 1310nm
• Type: Single Mode Fiber
• MTBF: 1,203,430 hours
SFP modules
The StarTech.com Advantage
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC |
| Networking standards | IEEE 802.3ae |
| Maximum transfer distance | 10000 m |
| Duplex system | Full |
| Interface type | SFP+ |
| Single-mode fiber (SMF) supported | Yes |
| SFP transceiver standard | LR |
| Product colour | Silver |
| Housing material | Zinc steel |
| Hot-swap | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 1203430 h |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |
| Features | |
| Product colour | Silver |
| Hot-swap | Yes |
| Certification | CE, FCC, UL, TAA |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 1 W |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Network | |
| Fiber optic connector | LC |
| Weight & dimensions | |
| Width | 13.3 mm |
| Depth | 57 mm |
| Height | 10 mm |
| Weight | 19 g |
| Package depth | 122 mm |
| Package width | 75 mm |
| Package height | 34 mm |
| Package weight | 100 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Package width | 75 mm |
| Package height | 34 mm |
| Duplex system | Full |
| Packaging data | |
| Package depth | 122 mm |
| Package width | 75 mm |
| Package height | 34 mm |
| Package weight | 100 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 340 mm |
| Master (outer) case length | 638 mm |
| Master (outer) case height | 296 mm |