HG50BU800EUXXU
Login for pricing
In Stock: 158 available
50", 3840 x 2160, LED, 20W, 200 x 200 mm, DVB-T2, 2 x USB, LAN, WiFi5, HDMI, Anynet+, 1118.3 x 683.6 x 228.8 mm
  • Dynamic Crystal Colour
  • Crystal Processor 4K
  • AirSlim
More Information
Display diagonal 50 "
Display resolution 3840 x 2160 pixels
HDMI ports quantity 1
Wi-Fi Yes
SKU HG50BU800EUXXU
EAN 8806094635744
Manufacturer Samsung
Availability In Stock
Let your guests access their most loved content
Lifelike colour
Dynamic Crystal Colour
Sleek and slim, more than ever
AirSlim
Feel every shade of color as intended in powerful 4K
Crystal Processor 4K
Centralise content discovery and promotions
Smart Hub
Enhanced sense of depth and colour
Contrast Enhancer
See dark and light in every scene
HDR
Virtual sound that tracks the action
Object Tracking Sound Lite (OTS Lite)
The richer sounds of synergy between TV and soundbar
Samsung Q-Symphony Lite
Theater sound for every room
Adaptive Sound
Fits more places
Adjustable Stand
Free TV, no strings attached
Samsung TV Plus
Effortless streaming from your device
Airplay and Smart View
Uncover hospitality insights with an integrated cloud platform
LYNK Cloud
Display
Dynamic contrast ratio marketing nameMega Contrast
Display technologyLED
Screen shapeFlat
HD type4K Ultra HD
Viewing angle, vertical178°
Viewing angle, horizontal178°
Motion interpolation technologyAuto Motion Plus
Display diagonal127 cm (50")
TV tuner
Tuner typeAnalog & digital
Digital signal format systemDVB-T2
Auto channel searchYes
Smart TV
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) version2.0.3
Internet TVYes
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV)Yes
Audio
Number of speakers2
RMS rated power20 W
Network
Wi-Fi DirectYes
Wi-Fi standardsWi-Fi 5 (802.11ac)
BluetoothYes
Wi-FiYes
Ethernet LANYes
HID supportYes
Internet TVYes
Design
VESA mountingYes
Panel mounting interface200 x 200 mm
Product colourBlack
Performance
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Subtitles functionYes
Picture processing technologyQuantum Processor Lite, Samsung Contrast Enhancer
USB cloningYes
Security modeYes
MBR supportYes
Plug and PlayYes
Voice controlYes
Teletext functionYes
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus), Hybrid Log-Gamma (HLG)
IPv6 supportYes
ConnectShare (USB)Yes
ConnectShare (HDD)Yes
Hybrid Log-Gamma (HLG)Yes
Ports & interfaces
USB 2.0 ports quantity2
Digital audio optical out1
RF ports quantity1
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
RJ-12 ports quantity1
Consumer Electronics Control (CEC)Anynet+
HDMI ports quantity1
Management features
Auto power offYes
My Channel functionYes
Voice controlYes
Electronic Programme Guide (EPG)Yes
On Screen Display (OSD)Yes
Teletext
Teletext functionYes
Ergonomics
VESA mountingYes
Power on modeYes
Power
AC input frequency50/60 Hz
Power on modeYes
Energy saving modeYes
AC input voltage220 - 240 V
Power consumption (max)140 W
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)94 W
Technical details
ConnectShare (USB)Yes
ConnectShare (HDD)Yes
Weight (with stand)11.8 kg
Wi-Fi DirectYes
Weight (without stand)11.5 kg
Quick installation guideYes
Plug and PlayYes
AC input voltage220 - 240 V
Remote control typeTM2280E
Product colourBlack
Power cord includedYes
Weight & dimensions
Width (without stand)1118.3 mm
Height (without stand)25.7 mm
Depth (without stand)644.6 mm
Weight (without stand)11.5 kg
Package width1246 mm
Package height771 mm
Package depth137 mm
Width (with stand)1118.3 mm
Height (with stand)683.6 mm
Depth (with stand)228.8 mm
Package weight16 kg
Weight (with stand)11.8 kg
Packaging data
Quick installation guideYes
Remote control typeTM2280E
Package width1246 mm
Package height771 mm
Package depth137 mm
Remote control includedYes
Package weight16 kg
Packaging content
Remote control includedYes
Other features
Security modeYes
My Channel functionYes
AC input voltage220 - 240 V