3M BP123C3E display privacy filter 31.2 cm (12.3") Laptop Frameless display privacy filter
SKU
BP123C3E
Login for pricing
In Stock: 1 available
12.3", 3:2, 269 x 193 mm
  • On average, 25% more brightness than the other black privacy filters on the market
  • 60-Degree viewing angle
  • Touch compatible
  • Helps reduce blue light, without distorting the natural color of your display
  • 100% hand inspected for quality assurance
More Information
Suitable for Notebook
Maximum screen size 12.3 "
Type Frameless display privacy filter
SKU BP123C3E
EAN 0051144065332
Manufacturer 3M
Availability In Stock
Features
ReversibilityMatte-to-Glossy
Privacy filtering orientationLandscape
Installation typeAdhesive strip
Display types supportedLCD
Display filter featuresAnti-glare
Aspect ratio3:2
Compatibilityfor 12.3in Full Screen Laptop
Limits viewing angle60°
Blue light filterYes
Brand compatibilityUniversal
Technical details
ReversibilityMatte-to-Glossy
Display types supportedLCD
Maximum screen size31.2 cm (12.3")
Aspect ratio3:2
Suitable forLaptop
Display diagonal (metric)31.2 cm
Design
Suitable forLaptop
Ergonomics
Weight & dimensions
Height (imperial)19.3 cm (7.6")
Width (imperial)26.9 cm (10.6")
Width269 mm
Height193 mm
Display
You may also be interested in
Compare Products
Product 3M BP123C3E display privacy filter 31.2 cm (12.3") Laptop Frameless display privacy filter 3M BP123C3E display privacy filter 31.... Login for pricing
DICOTA D30113 display privacy filter DICOTA D30113 display privacy filter Login for pricing
Port Designs Privacy Filter 2D Frameless display privacy filter 35.6 cm (14") Port Designs Privacy Filter 2D Framele... Login for pricing
Kensington 2-way Removable Privacy Screen Filter for 23.8'' Monitors 16:9
Bestseller
Kensington 2-way Removable Privacy Scr... Login for pricing
Kensington 2-way Removable Privacy Screen Filter for 22" Monitors 16:10