B3F2F83227
Login for pricing
In Stock:
2 available
A2C Lenovo ThinkPad T14 I7 10th Gen 16GB RAM 256GB SSD 14" FHD W11Pro 1 Year Return to Base Warranty
- Premium refurbished laptops from A2C.
- Consistent high quality in both cosmetics and performance,
- Backed by 1-3 year warranties.
- BSI Kitemark approved, refurbished according to ISO8887 & ISO9001 quality standards.
- Each laptop is independently certified as Carbon Neutral Plus.
Category: Laptops
| SKU | B3F2F83227 |
|---|---|
| EAN | 5060638775690 |
| Manufacturer | A2C |
| Availability | In Stock |
| Design | |
|---|---|
| Refurbished | Yes |
| Product type | Laptop |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| Display | |
| HD type | Full HD |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Processor | |
| Processor generation | 10th gen Intel® Core™ i7 |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 8 MB |
| Processor frequency | 1.8 GHz |
| Processor model | i7-10510U |
| Processor boost frequency | 4.9 GHz |
| Processor cores | 4 |
| Processor threads | 8 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Core™ i7 |
| Memory | |
| Memory form factor | On-board + SO-DIMM |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Maximum internal memory | 48 GB |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| Card reader integrated | Yes |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio | |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Front camera HD type | HD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| WWAN | Not installed |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB Sleep-and-Charge ports | 1 |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 0 |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard language | UK English |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 |
| Technical details | |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| Refurbished | Yes |
| Battery | |
| Battery capacity | 50 Wh |
| Security | |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Smart card reader | No |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 329 mm |
| Depth | 227 mm |
| Height | 17.9 mm |