ALOGIC 32A4KPDTMSLV computer monitor 81.3 cm (32") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LED Touchscreen Multi-user Silver
SKU
32A4KPDTMSLV
Login for pricing
In Stock: 1 available
ALOGIC 32A4KPDTMSLV, 81.3 cm (32"), 3840 x 2160 pixels, 4K Ultra HD, LED, 14 ms, Silver
More Information
SKU 32A4KPDTMSLV
EAN 9350784105721
Manufacturer ALOGIC
Availability In Stock
Product Manuals (HTML) View Manual
View Manual
ALOGIC 32A4KPDTMSLV. Display diagonal: 81.3 cm (32"), Display resolution: 3840 x 2160 pixels, HD type: 4K Ultra HD, Display technology: LED, Display surface: Matt, Response time: 14 ms, Native aspect ratio: 16:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. Built-in speaker(s). VESA mounting. Product colour: Silver
Audio
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power10 W
Performance
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power10 W
Built-in cameraNo
Display
Display brightness (typical)400 cd/m²
Screen shapeFlat
Native aspect ratio16:9
Pixel density137 ppi
Maximum refresh rate60 Hz
sRGB coverage (typical)100%
Adobe RGB coverage99%
Display surfaceMatt
HD type4K Ultra HD
Display technologyLED
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Display resolution3840 x 2160 pixels
Response time14 ms
Display diagonal81.3 cm (32")
Contrast ratio (typical)1000:1
Touchscreen typeMulti-user
TouchscreenYes
Number of simultaneous touchpoints10
Panel typeIPS
DCI-P3 coverage95%
Display diagonal (metric)80 cm
Touch technologyMulti-touch
Colour gamut standardDCI-P3, Adobe RGB, sRGB
Response time measurement typeGTG (Gray to Gray)
Multimedia
Number of speakers2
RMS rated power10 W
Built-in cameraNo
Design
Market positioningHome
Product colourSilver
Housing materialAcrylonitrile butadiene styrene (ABS), Aluminium, Glass
Camera
Ports & interfaces
Headphone outYes
HDMI ports quantity1
DisplayPorts quantity1
Audio outputYes
Headphone outputs1
Headphone connectivity3.5 mm
HDMIYes
HDMI version2.0
DisplayPort version1.4
USB Power Delivery (USB PD)Yes
USB Power Delivery up to90 W
DisplayPort out quantity1
Ethernet LANYes
Technical details
Height (without stand)730 mm
Depth (without stand)260 mm
Width (without stand)570 mm
Cable lock slotYes
HDMIYes
Product colourSilver
Warranty period2 year(s)
Power supply typeExternal
Touchscreen typeMulti-user
TouchscreenYes
Network
Ethernet LANYes
Ergonomics
VESA mountingYes
Cable lock slotYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
Cable lock slot typeKensington
Power
Power supply typeExternal
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (standby)0.4 W
Power consumption (off)0.2 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)F
Energy efficiency class (HDR)F
Energy consumption (SDR) per 1000 hours29.3 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours30.8 kWh
Weight & dimensions
Height (without stand)730 mm
Depth (without stand)260 mm
Width (without stand)570 mm
Weight (without stand)12.3 kg
Packaging content
Stand includedNo
Packaging data
Stand includedNo
Other features
DCI-P3 coverage95%
Warranty period2 year(s)
Height (without stand)730 mm
Depth (without stand)260 mm
Width (without stand)570 mm
USB Power Delivery up to90 W
Energy efficiency scaleA to G
USB Power Delivery (USB PD)Yes
You may also be interested in
Compare Products
Product ALOGIC 32A4KPDTMSLV computer monitor 81.3 cm (32") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LED Touchscreen Multi-user Silver ALOGIC 32A4KPDTMSLV computer monitor 8... Login for pricing