27C5KPDT
Login for pricing
In Stock: 8 available
Clarity 5K Touch 27" UHD Monitor with USB-C Power Delivery and Touchscreen
More Information
SKU 27C5KPDT
EAN 9350784100580
Manufacturer ALOGIC
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
The World's First
5K Touchscreen
Breathtaking 5K Picture
Clarity’s 5120x2880 resolution isn’t just easy on the eyes, it also expands your digital studio by 33% over a 4K monitor, giving you more space for what matters. If you’re upgrading from a 27” 2K monitor, Clarity 5K will double your working space, without occupying any more space on your desk.
33% more Workspace
A Revelation in Colour
Tap into 5K Touch
Clarity Powers Your Creativity
Clarity 5K is the shortcut to your digital studio, connecting your laptop to 65W charging, two USB accessories and audio all over the one USB-C cable, empowering you to connect external hard drives, your favourite wired headphones, mice, keyboards and other tools you need to make your art.
Flexible Stand to Suit Your Studio
Built for Touch
Designed for Digital Artists
Get Comfy with Clarity
Paint in 5K
Work Your Way
Audio
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power10 W
Performance
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power10 W
Built-in cameraNo
AMD FreeSyncNo
NVIDIA G-SYNCNo
Display
Display brightness (typical)400 cd/m²
Screen shapeFlat
Display number of colours1.07 billion colours
Native aspect ratio16:9
Pixel density218 ppi
Maximum refresh rate60 Hz
sRGB coverage (typical)100%
Adobe RGB coverage99%
HD type5K Ultra HD
Display technologyLED
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical17°
Display resolution5120 x 2880 pixels
Response time14 ms
Display diagonal68.6 cm (27")
Contrast ratio (typical)1000:1
Touchscreen typeMulti-user
TouchscreenYes
Number of simultaneous touchpoints10
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeIPS
Colour depth8 bit
DCI-P3 coverage99%
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range (HDR) 400
Display diagonal (metric)68.6 cm
Touch technologyMulti-touch
Touchscreen technologyCapacitive
Colour gamut standardAdobe RGB, DCI-P3, sRGB
Management features
Plug and PlayYes
Multimedia
Number of speakers2
RMS rated power10 W
Built-in cameraNo
Design
Feet colourSilver
Product colourBlack, Silver
Front bezel colourBlack
Detachable standYes
Housing materialAcrylonitrile butadiene styrene (ABS), Aluminium, Glass
Camera
Ports & interfaces
Built-in USB hubYes
USB hub version3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
USB upstream port typeUSB Type-B
USB Type-A downstream ports quantity2
USB Type-C downstream ports quantity1
Headphone outYes
HDMI ports quantity2
DisplayPorts quantity1
Audio outputYes
Headphone outputs1
Headphone connectivity3.5 mm
HDMIYes
HDMI version2.0
DisplayPort version1.4
USB Power Delivery (USB PD)Yes
USB Power Delivery up to65 W
USB Type-C DisplayPort Alternate ModeYes
Technical details
Height (without stand)372.2 mm
Depth (without stand)48.3 mm
Width (without stand)624 mm
Feet colourSilver
HDMIYes
Product colourBlack, Silver
Front bezel colourBlack
Warranty period2 year(s)
Weight (with stand)7.6 kg
Touchscreen typeMulti-user
TouchscreenYes
Ergonomics
VESA mountingYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
SwivellingYes
PivotYes
Plug and PlayYes
Tilt adjustmentYes
Power
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (max)165 W
Power consumption (typical)45 W
Input current7.89 A
AC adapter output voltage19 V
Weight & dimensions
Height (without stand)372.2 mm
Depth (without stand)48.3 mm
Width (without stand)624 mm
Width (with stand)624 mm
Depth (with stand)220 mm
Height (with stand)565 mm
Weight (with stand)7.6 kg
Weight (without stand)4.8 kg
Packaging data
Package typeBox
Stand includedYes
Cables includedDisplayPort, HDMI, USB Type-A to USB Type-B, USB Type-C
Power adapter includedYes
Screws includedYes
Packaging content
Stand includedYes
Power adapter includedYes
Screws includedYes
Other features
DCI-P3 coverage99%
Warranty period2 year(s)
Height (without stand)372.2 mm
Depth (without stand)48.3 mm
Width (without stand)624 mm
Power consumption (max)165 W
USB Power Delivery up to65 W
USB Power Delivery (USB PD)Yes
Package typeBox
You may also be interested in
Compare Products
Product ALOGIC Clarity 5K Touch 27" UHD Monitor with USB-C Power Delivery and Touchscreen ALOGIC Clarity 5K Touch 27" UHD M... Login for pricing