40C2KPDSGR
Login for pricing
In Stock: 3 available
40", 3440 x 1440px, IPS, 1200:1, 94 ppi, USB-C, HDMI 2.0, DisplayPort 1.4, 3.5mm, RJ-45, 100 x 100mm
More Information
SKU 40C2KPDSGR
EAN 9350784100863
Manufacturer ALOGIC
Availability In Stock
Welcome to the Cutting Edge
See More in Ultrawide
Perfect for Multitasking
Smooth Scrolling
Edge's 100Hz refresh rate simply makes it more pleasant to use than 60Hz screens, with flowing motion and less flickering.
The Heart of Your Workspace
Cutting Edge Connectivity
Edge’s inbuilt USB-C hub has everything you need to get things done.
Style Meets Substance
Multitasking
Edge’s 3440x1440 resolution has plenty of space for your two favourite apps to sit side by side.
Style
Beautifully tempered glass and expertly finished aluminium create Edge’s timeless aesthetic.
Connectivity
Edge has ports for three video options, laptop charging, two USB-C accessories, audio and Ethernet.
Elegance in Every Millimetre
Matches Your Mac
The Perfect Desktop
Cutting Edge Sustainability
Multitasking Made Easy
Safe and Secure
Elevate Your Office
Audio
Built-in speaker(s)Yes
Performance
Built-in speaker(s)Yes
Built-in cameraNo
Windows operating systems supportedYes
Mac operating systems supportedYes
Other operating systems supportedChromeOS
Display
Display brightness (typical)350 cd/m²
Screen shapeFlat
Native aspect ratio21:9
Pixel density94 ppi
Maximum refresh rate100 Hz
sRGB coverage (typical)95%
Adobe RGB coverage92%
HD typeUltraWide Quad HD
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Display resolution3440 x 1440 pixels
Response time4 ms
Display diagonal101.6 cm (40")
Contrast ratio (typical)1200:1
NTSC coverage (typical)91%
Display brightness (peak)400 cd/m²
TouchscreenNo
Panel typeIPS
Colour depth8 bit
DCI-P3 coverage90%
Management features
Picture-in-PictureYes
Multimedia
Number of speakers2
Built-in cameraNo
Design
Market positioningGraphics design
Product colourGrey
Housing materialAcrylonitrile butadiene styrene (ABS), Aluminium, Glass
Camera
Ports & interfaces
Built-in USB hubYes
USB upstream port typeUSB Type-C
USB Type-C downstream ports quantity2
Headphone outYes
HDMI ports quantity1
DisplayPorts quantity1
Headphone outputs1
Headphone connectivity3.5 mm
HDMIYes
HDMI version2.0
DisplayPort version1.4
USB Power Delivery (USB PD)Yes
USB Power Delivery up to90 W
Number of USB Type-C upstream ports quantity1
Ethernet LANYes
Technical details
Height (without stand)419 mm
Depth (without stand)41 mm
Width (without stand)941 mm
Cable lock slotYes
HDMIYes
Product colourGrey
Power supply typeExternal
Weight (with stand)11.6 kg
TouchscreenNo
Network
Ethernet LANYes
Software
Ergonomics
VESA mountingYes
Cable lock slotYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
Picture-in-PictureYes
Height adjustmentYes
Cable lock slot typeKensington
Picture-by-Picture (PbP)Yes
Power
Power supply typeExternal
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (max)180 W
Power consumption (standby)0.3 W
Power consumption (off)0.3 W
AC adapter output voltage24 V
Energy efficiency class (SDR)F
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours39.5 kWh
Weight & dimensions
Height (without stand)419 mm
Depth (without stand)41 mm
Width (without stand)941 mm
Width (with stand)941 mm
Depth (with stand)245 mm
Height (with stand)570 mm
Weight (with stand)11.6 kg
Weight (without stand)7.46 kg
Packaging content
Stand includedYes
Cables includedHDMI, USB Type-C
Power adapter includedYes
Packaging data
Stand includedYes
Power adapter includedYes
Other features
Picture-by-Picture (PbP)Yes
DCI-P3 coverage90%
Height (without stand)419 mm
Depth (without stand)41 mm
Width (without stand)941 mm
Power consumption (max)180 W
USB Power Delivery up to90 W
USB Power Delivery (USB PD)Yes
You may also be interested in
Compare Products
Product ALOGIC Edge computer monitor 101.6 cm (40") 3440 x 1440 pixels UltraWide Quad HD Grey ALOGIC Edge computer monitor 101.6 cm... Login for pricing