QC10RCMBK
Login for pricing
In Stock: 2 available
10W Rapid Air Vent Mount Wireless Charger with Qi Technology
More Information
Product colour Black
Proper use Car
Mobile device type Mobile phone/smartphone
SKU QC10RCMBK
EAN 9350784016867
Manufacturer ALOGIC
Availability In Stock
Fast Wireless Charging
The Air Vent mount is enabled with Fast Qi wireless charging technology to charge your wireless charging enabled smartphone safely and conveniently in the car. Wireless charging is enabled when the phone is mounted, and a contact is made between the phone and the charging surface. The device can output a maximum of 10W power and is also optimised for iPhones with 7.5W output. The charger is Qi certified to meet and exceed all safety and performance requirements.
Single Handed Operation
Simple & Easy Installation
Comprehensive Compatibility
TThe Rapid Air Vent Mount Wireless Charger is compatible with most of the current smartphones of varying sizes such as iPhone X, Xs, Xs Max, Xr, 8, 8 Plus or S9, S9+, Note 9, 8, S8, S8+, S7, S7 Edge, Note 5, S6, S6 Edge, LG G6, and any other Qi-enabled devices. The smart design allows for phones to be used with (up to 3mm thick) or without cases.
Design
Device mount typeCar vent mount
TypeActive holder
Proper useCar
Product colourBlack
MaterialAcrylonitrile butadiene styrene (ABS)
Ergonomics
Built-in chargerYes
Technical details
TypeActive holder
Built-in chargerYes
Power
Wireless chargingYes
Weight & dimensions
Width76 mm
Depth104 mm
Height50 mm