R20KWCPB100W
Login for pricing
In Stock: 5 available
Roam 21,000mAh 6-in-1 Power Bank with Qi2 Fast Wireless and 100W USB-C Laptop Charging
  • Fast Charging
  • Multi Charging
  • Permitted on Flights
  • Fast Wireless Charging
  • Adjustable Phone Stand
  • MagSafe Compatible
More Information
SKU R20KWCPB100W
EAN 9350784030245
Manufacturer ALOGIC
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
Power Your Next Adventure with Roam
The Sky's the Limit
Powers Everything
That Matters
The All-at-Once Charger
Roam can fast charge your phone, earbuds and Apple Watch while still recharging your laptop.
Perfectly Portable
Roam makes travel easy with its cornerless, fold-up design and impossible to lose USB-C cable.
Snap-on Phone Stand
Snap-on Apple Watch Charging
Design
Charger compatibilityUniversal
Product colourBlack
Built-in displayYes
Wireless chargingYes
Performance
Fast chargingYes
Battery capacity77 Wh
Battery capacity21000 mAh
Charging sourceUSB
Wireless chargingYes
USB Power Delivery (USB PD)Yes
USB Power Delivery up to100 W
MagSafe compatibleYes
Built-in radioNo
Ports & interfaces
USB Type-C connectorYes
Input interfaceUSB Type-C
USB Type-C ports quantity2
Power
Input power65 W
Total output power100 W
Input voltage5 - 20 V
Input current3.5 A
Wireless charging power15 W
Fast chargingYes
Battery capacity77 Wh
Battery capacity21000 mAh
Charging sourceUSB
USB Power Delivery (USB PD)Yes
Weight & dimensions
Width82 mm
Depth158 mm
Height35 mm
Weight606 g
Ergonomics
Built-in displayYes
Radio
Built-in radioNo
You may also be interested in
Compare Products
Product ALOGIC Roam 21,000mAh 6-in-1 Power Bank with Qi2 Fast Wireless and 100W USB-C Laptop Charging ALOGIC Roam 21,000mAh 6-in-1 Power Ban... Login for pricing