Amer Mounts AMR2S32V monitor mount / stand 81.3 cm (32") Desk Black
SKU
AMR2S32V
Login for pricing
In Stock: 10 available
AMR2S32V Dual Monitor Stand Vertical Mount Max 32″ Monitors
More Information
Maximum screen size 32 "
Maximum weight capacity 12 kg
Product colour Black
Mounting type Desk
SKU AMR2S32V
EAN 0650177303468
Manufacturer AMER MOUNTS
Availability In Stock
The AMR2S32V is a stand-style monitor with an adjustable height that supports up to 2 LCD monitors. The vertical and stand construction of this mount allows for more work space and a great number of advantages for those wanting to create a more ergonomic and functional environment. SEE MORE and DO MORE™ with features like: Arm Angle-Adjust, Smart Torque Adjust, Aluminum Alloy Structure, Easy Installation, 90 degrees rotation and Height Adjust. In addition to these features, the device is also compatible with VESA 200×100/100×100/75X75 and suitable for monitor sizes 24” to 32”.
Mounting
Minimum screen size61 cm (24")
Panel mounting interface75 x 75,100 x 100,200 x 100
Number of displays supported2
Mounting typeDesk
Minimum VESA mount75 x 75 mm
Maximum VESA mount200 x 100 mm
MountingFreestanding
Maximum weight capacity12 kg
Maximum screen size81.3 cm (32")
Ergonomics
Height adjustmentYes
Tilt angle range-15 - 15°
Angle of rotation360°
Design
Product colourBlack
Technical details
Weight & dimensions
Width508 mm
Depth307 mm
Height965 mm
Weight3.85 kg
Other features
MountingFreestanding
You may also be interested in
Compare Products
Product Amer Mounts AMR2S32V monitor mount / stand 81.3 cm (32") Desk Black Amer Mounts AMR2S32V monitor mount / s... Login for pricing
Ergotron MX Wall Mount LCD Arm 106.7 cm (42") Aluminium Ergotron MX Wall Mount LCD Arm 106.7 c... Login for pricing
Ergotron LX Series Desk Mount LCD Arm 86.4 cm (34") Black
Bestseller
Ergotron LX Series Desk Mount LCD Arm... Login for pricing
Ergotron Neo Flex Dual Monitor Lift Stand 62.2 cm (24.5") Desk Black Ergotron Neo Flex Dual Monitor Lift St... Login for pricing