AOC B3 Q27B35S3 computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LED Black
SKU
Q27B35S3
Login for pricing
In Stock: 21 available
Screen size (inch) 27, Panel resolution 2560x1440, Max Refresh rate 120 Hz, Response time MPRT 1 ms, Panel type IPS, HDMI HDMI 2.0 x 1, DisplayPort DisplayPort 1.4 x 1, Sync technology (VRR) Adaptive Sync
More Information
SKU Q27B35S3
EAN 4038986182768
Manufacturer AOC
Availability In Stock
Product Family B3
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
120Hz Refresh Rate
120Hz Refresh Rate
Equip yourself with twice the frame rate of other monitors and say goodbye to image stuttering and blurry motion. With a 120Hz refresh rate every frame is rendered sharply and in smooth succession, so you can line up your shots accurately and appreciate high speed races in all their glory.
Adaptive sync
Adaptive sync
Enjoy crisp visuals with the 27-inch QHD monitor, featuring a 120Hz refresh rate, 1ms MPRT, and AdaptiveSync for smooth performance at home or in the office.
The Q27B35S3 is a 27-inch QHD monitor designed for everyday work and entertainment. With a 120Hz refresh rate and 1ms MPRT, it delivers smooth visuals for browsing, streaming, and casual gaming. AdaptiveSync reduces screen tearing, ensuring a fluid and comfortable viewing experience. Whether you're working or unwinding, this monitor offers a reliable and enjoyable visual performance.
Audio
Built-in speaker(s)No
Performance
Built-in speaker(s)No
Mean time between failures (MTBF)30000 h
Built-in cameraNo
AMD FreeSyncNo
NVIDIA G-SYNCNo
Windows operating systems supportedWindows 10, Windows 11
VESA Adaptive Sync supportYes
Low Blue Light technologyYes
Flicker-free technologyYes
Display
Display brightness (typical)300 cd/m²
Screen shapeFlat
Display number of colours16.7 million colours
Native aspect ratio16:9
Pixel density109 ppi
Maximum refresh rate120 Hz
sRGB coverage (typical)102.4%
Adobe RGB coverage87%
HD typeQuad HD
Display technologyLED
Contrast ratio (dynamic)20000000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.2331 x 0.2331 mm
Viewable size, horizontal59.8 cm
Viewable size, vertical33.6 cm
Backlight typeW-LED
Display resolution2560 x 1440 pixels
Response time4 ms
Display diagonal68.6 cm (27")
Contrast ratio (typical)1500:1
Surface hardness3H
NTSC coverage (typical)89.3%
TouchscreenNo
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeIPS
DCI-P3 coverage81.5%
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range 10 (HDR10)
Display diagonal (metric)68.6 cm
LED backlightYes
BT.2020 coverage59.4%
Local dimmingYes
Response time measurement typeGTG (Gray to Gray)
Response time (MPRT)1 ms
Anti-glare screenYes
Management features
On Screen Display (OSD)Yes
Number of OSD languages19
Multimedia
Built-in cameraNo
Design
Market positioningHome
CertificationWEEE,REACH compliant,RoHs compliant
Product colourBlack
Front bezel colourBlack
Frameless designYes
Detachable standYes
Camera
Ports & interfaces
Built-in USB hubNo
HDMI ports quantity1
DisplayPorts quantity1
HDMIYes
HDMI version2.0
DisplayPort version1.4
Technical details
Height (without stand)358.8 mm
Depth (without stand)35.9 mm
Cable lock slotYes
HDMIYes
Product colourBlack
Front bezel colourBlack
Doesn't containMercury, PVC/BFR
Warranty period3 year(s)
Compliance certificatesREACH, RoHS, WEEE
Power supply typeExternal
Weight (with stand)3.06 kg
Surface hardness3H
TouchscreenNo
Software
Ergonomics
VESA mountingYes
Cable lock slotYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
Tilt angle range-5 - 23°
On Screen Display (OSD)Yes
Number of OSD languages19
Height adjustmentNo
Cable lock slot typeKensington
Tilt adjustmentYes
Power
Power supply typeExternal
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (standby)0.3 W
Power consumption (typical)22 W
Power consumption (off)0.3 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)E
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours21 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours27 kWh
Weight & dimensions
Height (without stand)358.8 mm
Depth (without stand)35.9 mm
Width (with stand)616 mm
Depth (with stand)191.9 mm
Height (with stand)447.4 mm
Weight (with stand)3.06 kg
Weight (without stand)2.84 kg
Package width690 mm
Package depth124 mm
Package height480 mm
Package weight4.98 kg
Packaging data
Package width690 mm
Package depth124 mm
Package height480 mm
Package weight4.98 kg
Cables includedHDMI
HDMI cable length1.5 m
Power adapter includedYes
Packaging content
Cables includedHDMI
HDMI cable length1.5 m
Power adapter includedYes
Sustainability
Other features
DCI-P3 coverage81.5%
Warranty period3 year(s)
Local dimmingYes
Height (without stand)358.8 mm
Depth (without stand)35.9 mm
Energy efficiency scaleA to G
Certificates
You may also be interested in
Compare Products
Product AOC B3 Q27B35S3 computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LED Black