AOC G4 Q27G4SDR computer monitor 67.3 cm (26.5") 2560 x 1440 pixels Quad HD QD-OLED Black, Red
SKU
Q27G4SDR
Login for pricing
In Stock: 38 available
Screen size (inch) 26.5, Panel resolution 2560x1440, Max Refresh rate 360 Hz, Panel type QD - OLED, HDMI HDMI 2.1 x 2, DisplayPort DisplayPort 1.4 x 1, Sync technology (VRR) Adaptive Sync
More Information
SKU Q27G4SDR
EAN 4038986183048
Manufacturer AOC
Availability In Stock
Product Family G4
View PDF
Three-Year Warranty OLED
Three-Year Warranty OLED
360HZ Refresh rate
360HZ Refresh rate
Be one step ahead of your opponent thanks to next-level equipment! With an incredible refresh rate of 360Hz, your monitor displays more images per second than average screens. Get smoother and faster gameplay than you have ever experienced before.
QHD Resolution
QHD Resolution
VESA CERTIFIED DISPLAYHDR™ TRUE BLACK 400
HDMI 2.1
Low Input Lag
Low Input Lag
ERGONOMIC DESIGN
ERGONOMIC DESIGN
USB Hub
USB Hub
Experience unparalleled speed and clarity with the Q27G4SDR QD-OLED monitor, combining 360Hz QHD visuals with HDR400 TrueBlack brilliance
The Q27G4SDR QD-OLED Monitor redefines high-speed gaming with a blazing 360Hz refresh rate at QHD resolution. Powered by QD-OLED technology, it delivers lifelike colours, perfect contrast, and HDR400 TrueBlack for incredible depth and detail. Enjoy low input lag, G-Sync Compatibility, and HDMI 2.1 for seamless, responsive gameplay. The ergonomic stand, 3-year warranty, USB hub, and G-Menu support complete a package built for serious gamers who demand uncompromised performance.
Display
HDCPYes
Screen shapeFlat
Display number of colours1.07 billion colours
Native aspect ratio16:9
Pixel density110.84 ppi
Maximum refresh rate360 Hz
sRGB coverage (typical)147.6%
Adobe RGB coverage98%
HD typeQuad HD
Display technologyQD-OLED
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.2292 x 0.2292 mm
Digital horizontal frequency30 - 510 kHz
Digital vertical frequency48 - 360 Hz
Display resolution2560 x 1440 pixels
Response time0.03 ms
Display diagonal67.3 cm (26.5")
Contrast ratio (typical)150000:1
Surface hardness2H
TouchscreenNo
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeOLED
DCI-P3 coverage99.1%
High Dynamic Range (HDR) technologyDisplayHDR 400 True Black
Display diagonal (metric)67.3 cm
Colour gamut standardAdobe RGB, DCI-P3, sRGB
Local dimmingYes
Management features
Picture-in-PictureYes
Performance
Low Blue Light technologyYes
Flicker-free technologyYes
Brand specific technologiesCrosshair
Low input lagYes
FPS counterYes
Dial pointYes
Shadow controlYes
Design
Market positioningGaming
Product colourBlack, Red
Detachable standYes
Bezel thickness typeFrameless
Ports & interfaces
Built-in USB hubYes
USB hub version3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
USB Type-A downstream ports quantity2
Headphone outYes
HDMI ports quantity2
DisplayPorts quantity1
HDCPYes
Headphone outputs1
HDMIYes
HDMI version2.1
DisplayPort version1.4
Number of USB Type-B upstream ports quantity1
HDCP version2.2
Technical details
Height (without stand)357.7 mm
Depth (without stand)58.2 mm
Width (without stand)609.3 mm
Cable lock slotYes
HDMIYes
Product colourBlack, Red
Front bezel colourBlack
Warranty period3 year(s)
Compliance certificatesCE
Power supply typeInternal
Weight (with stand)6.87 kg
Surface hardness2H
Cable lock slotYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
SwivellingYes
Swivel angle range-30 - 30°
Tilt angle range-3 - 21.5°
PivotYes
Pivot angle-90 - 90°
Picture-in-PictureYes
Height adjustmentYes
Cable lock slot typeKensington
Tilt adjustmentYes
Adjustable height (max)13 cm
Power
Power supply typeInternal
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)72 W
Power consumption (off)0.3 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)E
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours25 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours29 kWh
Weight & dimensions
Height (without stand)357.7 mm
Depth (without stand)58.2 mm
Width (without stand)609.3 mm
Width (with stand)609.3 mm
Depth (with stand)207.7 mm
Height (with stand)537.4 mm
Weight (with stand)6.87 kg
Weight (without stand)4.99 kg
Package width820 mm
Package depth159 mm
Package height481 mm
Package weight10.1 kg
Packaging data
Package width820 mm
Package depth159 mm
Package height481 mm
Package weight10.1 kg
Cables includedAC, HDMI, DisplayPort, USB
DisplayPort cable length1.8 m
HDMI cable length1.8 m
Packaging content
DisplayPort cable length1.8 m
HDMI cable length1.8 m
Other features
DCI-P3 coverage99.1%
Bezel thickness typeFrameless
Warranty period3 year(s)
Low input lagYes
FPS counterYes
Dial pointYes
Shadow controlYes
Local dimmingYes
Compliance certificatesCE
Height (without stand)357.7 mm
Depth (without stand)58.2 mm
Width (without stand)609.3 mm
Compare Products
Product AOC G4 Q27G4SDR computer monitor 67.3 cm (26.5") 2560 x 1440 pixels Quad HD QD-OLED Black, Red
Hot Product
AOC G4 Q27G4SDR computer monitor 67.3... Login for pricing
Viewsonic TD2760 computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Touchscreen Multi-user Black Viewsonic TD2760 computer monitor 68.6... Login for pricing