AOC G4 Q27G4SRU computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LED Black, Red
Fast IPS
1ms Response time GTG - Grey-to-Grey
Vesa Certified DisplayHDR™ 400
ERGONOMIC DESIGN
E-sports monitor stand
320Hz
Experience ultra-smooth gameplay with a cutting-edge 320Hz refresh rate. Perfect for competitive gaming, it delivers exceptional motion clarity, ultra-low input lag, and a seamless visual experience that keeps you ahead in every battle.
Experience the cutting edge of competitive gaming with the Q27G4SRU—a groundbreaking 27" QHD monitor combining stunning resolution with an ultra-fast 320Hz refresh rate. Powered by a Fast IPS panel with 1ms GtG and MBR MPRT 0.3ms, it delivers unbelievably smooth, crystal-clear motion that keeps you ahead of the action. HDR400 brings visuals to life with deep contrast and vibrant detail, while the eSports base design and ergonomic stand offer comfort and stability during the most intense matches.
| Display | |
|---|---|
| HDCP | Yes |
| Display brightness (typical) | 450 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Pixel density | 108.8 ppi |
| Maximum refresh rate | 320 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 124.2% |
| Adobe RGB coverage | 92.5% |
| HD type | Quad HD |
| Display technology | LED |
| Contrast ratio (dynamic) | 80000000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.2331 x 0.2331 mm |
| Digital horizontal frequency | 30 - 450 kHz |
| Digital vertical frequency | 48 - 300 Hz |
| Backlight type | W-LED |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Response time | 1 ms |
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Touchscreen | No |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Panel type | Fast IPS |
| DCI-P3 coverage | 96.2% |
| High Dynamic Range (HDR) technology | DisplayHDR 400 |
| Display diagonal (metric) | 68.58 cm |
| LED backlight | Yes |
| Local dimming | Yes |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Response time (MPRT) | 0.3 ms |
| Anti-glare screen | Yes |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| AMD FreeSync | Yes |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Brand specific technologies | Crosshair |
| Low input lag | Yes |
| FPS counter | Yes |
| Dial point | Yes |
| Shadow control | Yes |
| Motion blur reduction | Yes |
| Management features | |
| Picture-in-Picture | Yes |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 4 W |
| Design | |
| Market positioning | Gaming |
| Certification | WEEE,REACH compliant,RoHs compliant,CB,TUV-Bauart-Mark,ISO 9241-307,EAC,FCC |
| Product colour | Black, Red |
| Front bezel colour | Black |
| Detachable stand | Yes |
| Bezel thickness type | Frameless |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDCP | Yes |
| Audio output | Yes |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| HDCP version | 2.2 |
| DisplayPort out version | 1.4 |
| Technical details | |
| Height (without stand) | 52.6 mm |
| Depth (without stand) | 51.3 mm |
| Width (without stand) | 613.9 mm |
| Cable lock slot | Yes |
| HDMI | Yes |
| Front bezel colour | Black |
| Doesn't contain | Mercury, PVC/BFR |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Compliance certificates | CE |
| Power supply type | Internal |
| Weight (with stand) | 6.11 kg |
| Touchscreen | No |
| Ergonomics | |
|---|---|
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | -30 - 30° |
| Tilt angle range | -3 - 21° |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | -90 - 90° |
| Picture-in-Picture | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 13 cm |
| Power | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 26 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 25 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 40 kWh |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 613.9 mm |
| Depth (with stand) | 207.7 mm |
| Height (with stand) | 516 mm |
| Weight (without stand) | 4.17 kg |
| Package width | 730 mm |
| Package depth | 139 mm |
| Package height | 455 mm |
| Package weight | 8.9 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 730 mm |
| Package depth | 139 mm |
| Package height | 455 mm |
| Package weight | 8.9 kg |
| Cables included | AC, HDMI, DisplayPort, USB |
| DisplayPort cable length | 1.8 m |
| HDMI cable length | 1.8 m |
| Packaging content | |
| HDMI cable length | 1.8 m |
| Sustainability | |
| Other features | |
| DCI-P3 coverage | 96.2% |
| Low input lag | Yes |
| FPS counter | Yes |
| Dial point | Yes |
| Shadow control | Yes |
| Local dimming | Yes |