APC Back-UPS Pro, 1300VA/780W, Tower, 230V, 8x IEC C13 outlets, AVR, LCD, User Replaceable Battery
SKU
BR1300MI
Login for pricing
In Stock: 25 available
Back-UPS Pro, 1300VA/780W, Tower, 230V, 8x IEC C13 outlets, AVR, LCD, User Replaceable Battery
  • High Performance Computer and Electronics UPS for Premium Power Protection
  • Includes: USB cable, User Manual
More Information
Output power capacity 1.3 kVA
Product colour Black
Output power 780 W
Form factor Tower
SKU BR1300MI
EAN 0731304346906
Manufacturer APC
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
Power
Output power780 W
Input operation voltage (min)176 V
Input operation voltage (max)294 V
Surge energy rating509 J
Maximum current10 A
Output power capacity1.3 kVA
ECO modeYes
Ports & interfaces
Cable length1.83 m
USB portYes
Cabling technology10/100/1000Base-T(X)
AC outlets quantity8 AC outlet(s)
AC outlet typesC13 coupler
Power plugC14 coupler
USB 2.0 ports quantity1
Ethernet LAN (RJ-45) ports2
Performance
Audible alarm modesAlarm when on battery, Low battery alarm, Overload alarm
UPS topologyLine-Interactive
WaveformSine
Automatic Voltage Regulation (AVR)Yes
LED indicatorsYes
Surge protectionYes
Surge protection featuresNetwork
Noise level45 dB
Audible alarm(s)Yes
Features
Output frequency50/60 Hz
UPS topologyLine-Interactive
WaveformSine
Output power780 W
Surge energy rating509 J
Maximum current10 A
Surge protectionYes
Noise level45 dB
Audible alarm(s)Yes
ECO modeYes
Input frequency50/60 Hz
Battery
Battery life (max)5 year(s)
Battery technologySealed Lead Acid (VRLA)
Battery recharge time16 h
Hot-swap batteryYes
Cold startYes
Automatic battery testYes
Design
Form factorTower
LED indicatorsYes
Product colourBlack
Cooling typePassive
CertificationA-tick, C-tick, CE, EAC, GS Mark, RCM, TISI
Cable length1.83 m
Display typeLCD
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-15 - 45 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 95%
Storage relative humidity (H-H)0 - 95%
Operating altitude0 - 3000 m
Non-operating altitude0 - 15000 m
Technical details
Output frequency50/60 Hz
Sustainability certificatesGreen Premium
Harmonized System (HS) code85078000
Cooling
Cooling typePassive
Weight & dimensions
Package width485 mm
Package depth225 mm
Package height330 mm
Weight10.2 kg
Width250 mm
Package weight11.8 kg
Height100 mm
Depth382 mm
Packaging data
Cables includedUSB cable
ManualYes
Package width485 mm
Package depth225 mm
Package height330 mm
Package weight11.8 kg
Logistics data
Certificates
Other features
Nominal output voltage230 V
Nominal input voltage230 V
Packaging content
Cables includedUSB cable
ManualYes
You may also be interested in
Compare Products
Product APC Back-UPS Pro, 1300VA/780W, Tower, 230V, 8x IEC C13 outlets, AVR, LCD, User Replaceable Battery APC Back-UPS Pro, 1300VA/780W, Tower,... Login for pricing
APC Smart-UPS SC 450VA 230V - 1U Rackmount/Tower
Hot Product
APC Smart-UPS SC 450VA 230V - 1U Rackm... Login for pricing
Eaton Ellipse PRO 1600 IEC uninterruptible power supply (UPS) Line-Interactive 1.6 kVA 1000 W 8 AC outlet(s) Eaton Ellipse PRO 1600 IEC uninterrupt... Login for pricing
APC Smart-UPS C, Line Interactive, 1000VA, Tower, 230V, 8x IEC C13 outlets, SmartConnect port, USB and Serial communication, AVR, Graphic LCD APC Smart-UPS C, Line Interactive, 100... Login for pricing