APC Back-UPS Pro, 1500VA/865W, Tower, 230V, 10x IEC C13 outlets, AVR, LCD, User Replaceable Battery
SKU
BR1500GI
Login for pricing
In Stock: 6 available
Back-UPS Pro, 1500VA/865W, Tower, 230V, 10x IEC C13 outlets, AVR, LCD, User Replaceable Battery
More Information
Output power capacity 1.5 kVA
Product colour Black
Output power 865 W
UPS topology Line-Interactive
SKU BR1500GI
EAN 0731304268741
Manufacturer APC
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
Power
Output frequency regulation50/60 Hz
Output power865 W
Input operation voltage (min)156 V
Input operation voltage (max)300 V
Surge energy rating441 J
Efficiency98.9%
Crest factor3:1
Output power capacity1.5 kVA
Performance
Hold time (min)10 ms
Hold time (max)12 ms
Audible alarm modesLow battery alarm, Overload alarm
UPS topologyLine-Interactive
WaveformSine
Automatic Voltage Regulation (AVR)Yes
Surge protectionYes
Surge protection featuresDigital Subscriber Line (DSL), Fax, Modem, Network, Telephone
Noise level45 dB
Audible alarm(s)Yes
Features
Hold time (min)10 ms
Hold time (max)12 ms
WaveformSine
Output power865 W
Surge energy rating441 J
Efficiency98.9%
Surge protectionYes
Noise level45 dB
Crest factor3:1
Audible alarm(s)Yes
Input frequency50/60 Hz
Ports & interfaces
USB portYes
AC outlets quantity10 AC outlet(s)
AC outlet typesC13 coupler
Power plugC14 coupler
Number of output IEC jumpers2
Battery
Battery life (max)5 year(s)
Battery capacity187 VAh
Battery technologySealed Lead Acid (VRLA)
Battery recharge time8 h
Typical backup time at half load12.4 min
Typical backup time at full load3.7 min
Hot-swap batteryYes
Cold startYes
Automatic battery testYes
Replacement battery cartridgeAPCRBC124
Design
Product colourBlack
CertificationA-tick, C-tick, CE, GOST, GS Mark, Telepermit, TUV, REACH, PEP, EOLI, NEMKO-GS
Display typeLCD
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-15 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 95%
Storage relative humidity (H-H)0 - 95%
Operating altitude0 - 9000 m
Non-operating altitude0 - 15000 m
Technical details
Sustainability certificatesENERGY STAR
Harmonized System (HS) code85078000
Compliance certificatesRoHS
Packaging data
Packaging content1x Detachable IEC Power Cord
Cables includedPhone (RJ-11), USB cable
ManualYes
Warranty cardYes
Software CDYes
Package width238 mm
Package depth488 mm
Package height387 mm
Bundled softwarePowerChute Personal Edition
Package weight14.3 kg
Certificates
Compliance certificatesRoHS
Packaging content
ManualYes
Warranty cardYes
Software CDYes
Sustainability
Weight & dimensions
Package width238 mm
Package depth488 mm
Package height387 mm
Weight12.7 kg
Width112 mm
Package weight14.3 kg
Height301 mm
Depth380 mm
Logistics data
Products per master (outer) case1 pc(s)
Products per pallet20 pc(s)
Other features
Nominal output voltage230 V
Nominal input voltage230 V
You may also be interested in
Compare Products
Product APC Back-UPS Pro, 1500VA/865W, Tower, 230V, 10x IEC C13 outlets, AVR, LCD, User Replaceable Battery APC Back-UPS Pro, 1500VA/865W, Tower,... Login for pricing