APC Back-UPS Pro, 1600VA/960W, Tower, 230V, 8x IEC C13 outlets, Sine Wave, AVR, USB Type A + C ports, LCD, User Replaceable Battery
SKU
BR1600SI
Login for pricing
In Stock: 24 available
Back-UPS Pro, 1600VA/960W, Tower, 230V, 8x IEC C13 outlets, Sine Wave, AVR, USB Type A + C ports, LCD, User Replaceable Battery
More Information
Output power capacity 1.6 kVA
Product colour Black
Output power 960 W
Form factor Mini tower
SKU BR1600SI
EAN 0731304346920
Manufacturer APC
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
Power
Output power960 W
Input operation voltage (min)176 V
Input operation voltage (max)294 V
Output operation voltage (max)230 V
Surge energy rating509 J
Maximum current10 A
Output power capacity1.6 kVA
Performance
Audible alarm modesAlarm when on battery, Low battery alarm, Overload alarm
UPS topologyLine-Interactive
WaveformSine
Automatic Voltage Regulation (AVR)Yes
Power protection featuresOverload
Noise level45 dB
Audible alarm(s)Yes
Features
Output frequency50/60 Hz
UPS topologyLine-Interactive
WaveformSine
Output power960 W
Surge energy rating509 J
Maximum current10 A
Noise level45 dB
Audible alarm(s)Yes
Input frequency50/60 Hz
Ports & interfaces
USB portYes
AC outlets quantity8 AC outlet(s)
AC outlet typesC13 coupler
Power plugC14 coupler
USB 2.0 ports quantity2
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
Battery
Battery life (max)5 year(s)
Number of batteries supported1
Battery capacity260 Ah
Battery technologySealed Lead Acid (VRLA)
Battery recharge time16 h
Hot-swap batteryYes
Cold startYes
Automatic battery testYes
Design
Form factorMini Tower
Product colourBlack
CertificationA-tick, C-tick, CE, EAC, GS Mark, RCM, TISI, REACH
Display typeLCD
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-15 - 45 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 95%
Storage relative humidity (H-H)0 - 95%
Operating altitude0 - 3000 m
Non-operating altitude0 - 15000 m
Technical details
Output frequency50/60 Hz
Sustainability certificatesGreen Premium
Harmonized System (HS) code85078000
Compliance certificatesRoHS
Certificates
Compliance certificatesRoHS
Sustainability
Weight & dimensions
Package width223 mm
Package depth482 mm
Package height359 mm
Weight12.1 kg
Width100 mm
Package weight13.8 kg
Height260 mm
Depth368 mm
Packaging data
Package width223 mm
Package depth482 mm
Package height359 mm
Package weight13.8 kg
Logistics data
You may also be interested in
Compare Products
Product APC Back-UPS Pro, 1600VA/960W, Tower, 230V, 8x IEC C13 outlets, Sine Wave, AVR, USB Type A + C ports, LCD, User Replaceable Battery APC Back-UPS Pro, 1600VA/960W, Tower,... Login for pricing