BVX1200LI-GR
Category: Uninterruptible Power Supplies (UPSs)
| Output power capacity | 1.2 kVA |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Output power | 650 W |
| UPS topology | Line-Interactive |
| SKU | BVX1200LI-GR |
| EAN | 0731304404606 |
| Manufacturer | APC |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Battery backup and surge protection
Battery and surge protected outlets
Back up and protect your hardware and data during power outages, surges and spikes.
Safety-agency approved
Boost Automatic Voltage Regulation (AVR)
Cold-start capable
Provides temporary battery power when the utility power is out.
Sleek design
Transformer-block spaced outlets
Protect equipment with input transformer blocks without blocking access to other receptacles.
LED Indicators
Provide easy-to-read status of the unit and utility power conditions.
Audible alarms
Provides notification of changing utility power and UPS power conditions.
Advanced Safety Features
Battery failure notification
Provides early-warning fault analysis on batteries enabling timely preventive maintenance
Intelligent battery management
Maximizes battery performance, life, and reliability through intelligent, precision charging.
Safety-agency approved
Cold-start capable
Sleek design
LED Indicators
Audible alarms
Advanced Safety Features
Battery failure notification
Intelligent battery management
| Power | |
|---|---|
| Output power | 650 W |
| Input operation voltage (min) | 140 V |
| Input operation voltage (max) | 300 V |
| Surge energy rating | 273 J |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 1.2 m |
| AC outlets quantity | 4 AC outlet(s) |
| AC outlet types | Type F |
| Power plug | Type F |
| Performance | |
| Waveform | Sine |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| Response time | 6 ms |
| LED indicators | Yes |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Features | |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Waveform | Sine |
| Response time | 6 ms |
| Output power | 650 W |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Battery | |
| Battery life (max) | 3 year(s) |
| Battery voltage | 12 V |
| Battery capacity | 9 Ah |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery recharge time | 8 h |
| Cold start | Yes |
| Design | |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Certification | CE, EN/IEC 62040-1, EN/IEC 62040-2 |
| Cable length | 1.2 m |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 3000 m |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
| Certificates | |
| Packaging content | |
| Cables included | Input power cable |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 495 mm |
| Package depth | 235 mm |
| Package height | 297 mm |
| Weight | 7.5 kg |
| Width | 140 mm |
| Package weight | 8.5 kg |
| Height | 190 mm |
| Depth | 390 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 495 mm |
| Package depth | 235 mm |
| Package height | 297 mm |