NBRK0250A
Login for pricing
In Stock:
96 available
Rack Mount, Security and Environmental Appliance, NetBotz, 250A
Category: UPS Accessories
| SKU | NBRK0250A |
|---|---|
| EAN | 0731304563365 |
| Manufacturer | APC |
| Availability | In Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
| PDF URLs |
View PDF View PDF |
The NetBotz Rack Monitor 250A provides integrated sensing, access control and advanced alerting for IT environments of all sizes, from single-rack edge network to large data centers The NetBotz 250A offers an active monitoring solution designed to protect against environmental threats and unauthorized access risks that can cause downtime to IT infrastructure, in both Edge Compute and Data Center environments With its integrated suite of sensors, access control pods, the NetBotz 250A safeguards environments with flexible alerting based on user-definable thresholds Compute is quickly moving closer to where it is used at the Edge, increasing the risk of water damage, high temperature & humidity, fire or other conditions bringing own business-critical applications Intentional or malicious access events not only threaten compute availability, but also leave enterprises vulnerable to costly compliance violations. The NetBotz 250A provides integrated, and badged rack-access control to help mitigate these risks through a wide array of compatible sensors, and configuration alarming.
| Features | |
|---|---|
| Mounting type | Rack-mount |
| Product colour | Black |
| Performance | |
| Management protocols | SNMP, SNMP v3, Modbus |
| Supported network protocols | HTTPS, HTTP |
| Ports & interfaces | |
| Interface type | RJ-45 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100 |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3u |
| Power | |
| Input current | 250 A |
| Certificates | |
| Compliance certificates | REACH, RoHS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 65 °C |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15240 m |
| Weight & dimensions | |
| Width | 432 mm |
| Depth | 50 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 1.27 kg |
| Package width | 457 mm |
| Package depth | 226 mm |
| Package height | 66 mm |
| Package weight | 2.95 kg |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 457 mm |
| Package depth | 226 mm |
| Package height | 66 mm |