SRT2200XLI
Login for pricing
In Stock:
32 available
Smart-UPS On-Line, 2200VA, Tower, 230V, 8x C13+2x C19 IEC outlets, SmartSlot, Extended runtime, W/O rail kit
Category: Uninterruptible Power Supplies (UPSs)
| Power | |
|---|---|
| Output power | 1980 W |
| Input operation voltage (min) | 100 V |
| Input operation voltage (max) | 275 V |
| Output operation voltage (min) | 220 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Surge energy rating | 340 J |
| Efficiency | 92.2% |
| Emergency Power Off (EPO) | Yes |
| Crest factor | 3:1 |
| Output power capacity | 2.2 kVA |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 2.44 m |
| USB port | Yes |
| Serial interface | Yes |
| Serial interface type | RJ-45 |
| SmartSlot | Yes |
| AC outlets quantity | 10 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Power plug | C20 coupler |
| Number of output IEC jumpers | 2 |
| Performance | |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Waveform | Sine |
| Auto-restart | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Surge protection | Yes |
| Noise level | 55 dB |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Features | |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Web-based management | Yes |
| Waveform | Sine |
| Auto-restart | Yes |
| Output power | 1980 W |
| Efficiency | 92.2% |
| Surge protection | Yes |
| Noise level | 55 dB |
| Crest factor | 3:1 |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Input frequency | 40/70 Hz |
| Battery | |
| Battery life (max) | 5 year(s) |
| Battery capacity | 367 VAh |
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery recharge time | 3 h |
| Typical backup time at half load | 11.6 min |
| Typical backup time at full load | 3.9 min |
| Hot-swap battery | Yes |
| Cold start | Yes |
| Automatic battery test | Yes |
| Design | |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Form factor | Rackmount/Tower |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Certification | CE, CE Mark, EAC, EN/IEC 62040-1, EN/IEC 62040-2, RCM, VDE, REACH |
| Cable length | 2.44 m |
| Display type | LCD |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Technical details | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, Green Premium |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 3634.43 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging data | |
|---|---|
| Packaging content | Power cord Removable support feet |
| Quick installation guide | Yes |
| Cables included | USB cable |
| Bracket | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Software CD | Yes |
| Package width | 599 mm |
| Package depth | 810 mm |
| Package height | 246 mm |
| Package weight | 30.8 kg |
| Certificates | |
| Management features | |
| Web-based management | Yes |
| Packaging content | |
| Bracket | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Software CD | Yes |
| Sustainability | |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 599 mm |
| Package depth | 810 mm |
| Package height | 246 mm |
| Weight | 25 kg |
| Width | 85 mm |
| Package weight | 30.8 kg |
| Height | 432 mm |
| Depth | 584 mm |
| Logistics data | |
| Products per pallet | 12 pc(s) |
| Other features | |
| Interface | SmartSlot |
| Nominal output voltage | 230 V |
| Nominal input voltage | 230 V |