SRTL3000RM4UXLI
Login for pricing
In Stock: 2 available
Smart-UPS On-Line, 3kVA, Lithium-ion, Rackmount 4U, 230V, 6x C13+2x C19 IEC outlets, SmartSlot, Extended long runtime, Rail kit included
More Information
Output power capacity 3 kVA
Product colour Black,Silver
Output power 2700 W
Form factor Rackmount/Tower
SKU SRTL3000RM4UXLI
EAN 0731304508991
Power
Output power2700 W
Input operation voltage (max)230 V
Surge energy rating432 J
Output voltage Total Harmonic Distortion (THD)2%
Ports & interfaces
Cable length1.83 m
Emergency Power Off (EPO) connectorYes
SmartSlotYes
AC outlets quantity8 AC outlet(s)
AC outlet typesC13 coupler, C19 coupler
SmartConnect portNo
WaveformSine
Audible alarm(s)Yes
Features
Output frequency50/60 Hz
WaveformSine
Output power2700 W
Surge energy rating432 J
Crest factor3:1
Audible alarm(s)Yes
Input frequency40/70 Hz
Battery
Battery life (max)10 year(s)
Battery voltage48 V
Battery technologyLithium-Ion (Li-Ion)
Design
International Protection (IP) codeIP20
Rack capacity4U
Form factorRackmount/Tower
Product colourBlack, Silver
Cable length1.83 m
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 50 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 95%
Storage relative humidity (H-H)0 - 95%
Operating altitude0 - 3048 m
Technical details
Output frequency50/60 Hz
Sustainability certificatesGreen Premium
Packaging content
Rack mount kitYes
Management card includedNo
Sustainability
Weight & dimensions
Weight44.5 kg
Width432 mm
Height171 mm
Depth639 mm
Packaging data
Rack mount kitYes
Management card includedNo
You may also be interested in
Compare Products
Product APC Smart-UPS On-Line, 3kVA, Lithium-ion, Rackmount 4U, 230V, 6x C13+2x C19 IEC outlets, SmartSlot, Extended long runtime, Rail kit included APC Smart-UPS On-Line, 3kVA, Lithium-i... Login for pricing
APC Smart-UPS On-Line, 6kVA/6kW, Tower, 230V, 6x C13+4x C19 IEC outlets, Network Card+SmartSlot, Extended runtime, W/O rail kit APC Smart-UPS On-Line, 6kVA/6kW, Tower... Login for pricing
APC Smart-UPS On-Line, 5kVA, Tower, 230V, 6x C13+4x C19 IEC outlets, Network Card+SmartSlot, Extended runtime, W/O rail kit
Hot Product
APC Smart-UPS On-Line, 5kVA, Tower, 23... Login for pricing
APC Smart-UPS On-Line, 8kVA/8kW, Tower, 230V 3:1 and 1:1, 6x C13+4x C19 IEC outlets, Network Card+SmartSlot, Extended runtime, W/O rail kit APC Smart-UPS On-Line, 8kVA/8kW, Tower... Login for pricing
APC Smart-UPS On-Line SRT8KRMXLI - 8kW/VA, 6x C13 + 4x C19 + hardwire 1phase output, rack mountable, Embedded NMC
Bestseller
APC Smart-UPS On-Line SRT8KRMXLI - 8kW... Login for pricing
SKU
SRTL3000RM4UXLI
SRT5KXLI
SRT8KXLI
SRT8KRMXLI
Output power capacity
N/A
4000VA to 6000VA
6000VA to 8000VA
Output power
2000W to 3000W
3000W to 6000W
3000W to 6000W
3000W to 6000W
6000W to 9000W
6000W to 9000W