APC Smart-UPS On-Line SRT2200RMXLI - 2200VA, 8x C13 & 2x C19, rack mount
SKU
SRT2200RMXLI
Login for pricing
In Stock: 98 available
  • USB compatible
  • Lead-acid batt
  • Rack-mounted
More Information
Output power capacity 2.2 kVA
Product colour Black
Output power 1980 W
Form factor Rackmount/Tower
SKU SRT2200RMXLI
EAN 0731304317623
Manufacturer APC
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
Stay always online and prevent data loss
Extend the runtime
Availability
Safety
Ease of use
Network Management Card
Extend the lifespan
Warranty extension
Switched Outlet Groups: Remote reboot and phased start-up
You can also switch off non-critical loads; this extends the runtime for critical equipment.
Included in the box
1x SRT2200RMXLI
1x USB cable
1x C13 to C14 powercord 1.2M
1x Software CD with Powershute Business Edition
1x Documentation CD
1x Schuko to C19 input powercord 2M
1x British BS1363A to C19 input powercord
1x C19 to C20 input powercord 2.5M
2x Rackmount brackets
Power
Output frequency regulation50/60 Hz
Output power1980 W
Input operation voltage (min)100 V
Input operation voltage (max)275 V
Output operation voltage (min)220 V
Output operation voltage (max)240 V
Surge energy rating340 J
Efficiency92.2%
Emergency Power Off (EPO)Yes
Crest factor3:1
Output power capacity2.2 kVA
Ports & interfaces
Cable length2.44 m
USB portYes
Serial interfaceYes
Serial interface typeRJ-45
SmartSlotYes
AC outlets quantity10 AC outlet(s)
AC outlet typesC13 coupler, C19 coupler
Power plugC20 coupler
Number of output IEC jumpers2
Performance
UPS topologyDouble-conversion (Online)
WaveformSine
Auto-restartYes
LED indicatorsYes
Surge protectionYes
Noise level55 dB
Audible alarm(s)Yes
Features
Web-based managementYes
WaveformSine
Auto-restartYes
Output power1980 W
Surge energy rating340 J
Efficiency92.2%
Surge protectionYes
Emergency Power Off (EPO)Yes
Noise level55 dB
Crest factor3:1
Audible alarm(s)Yes
Input frequency40/70 Hz
Battery
Battery life (max)5 year(s)
Battery capacity367 VAh
Number of batteries supported1
Battery technologySealed Lead Acid (VRLA)
Battery recharge time3 h
Typical backup time at half load11.6 min
Typical backup time at full load3.9 min
Hot-swap batteryYes
Cold startYes
Automatic battery testYes
Design
International Protection (IP) codeIP20
Rack capacity2U
Form factorRackmount/Tower
LED indicatorsYes
Product colourBlack
CertificationCE, CE Mark, EAC, EN/IEC 62040-1, EN/IEC 62040-2, RCM, VDE, REACH
Cable length2.44 m
Display typeLCD
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 50 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 95%
Storage relative humidity (H-H)0 - 95%
Operating altitude0 - 3000 m
Non-operating altitude0 - 15000 m
Technical details
Sustainability certificatesENERGY STAR, Green Premium
Harmonized System (HS) code85078000
Total carbon footprint (kg of CO2e)3656.4
Compliance certificatesRoHS
Certificates
Compliance certificatesRoHS
Management features
Web-based managementYes
Packaging content
Quick installation guideYes
Cables includedUSB cable
Rack mount kitYes
BracketYes
Software CDYes
Sustainability
Weight & dimensions
Package width599 mm
Package depth810 mm
Package height246 mm
Weight25 kg
Width432 mm
Package weight34 kg
Height85 mm
Depth584 mm
Packaging data
Quick installation guideYes
Cables includedUSB cable
Rack mount kitYes
BracketYes
Software CDYes
Package width599 mm
Package depth810 mm
Package height246 mm
Package weight34 kg
Logistics data
Products per pallet12 pc(s)
Other features
Nominal output voltage230 V
Nominal input voltage230 V