SRT192RMBP2
Login for pricing
In Stock: 39 available
Smart-UPS SRT 192V 8 and 10kVA RM Battery Pack
  • Extended-run battery systems provide flexible runtime to critical Smart-UPS applications
  • Includes: Installation guide, Warranty card
More Information
SKU SRT192RMBP2
EAN 0731304292753
Manufacturer APC
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
This product is part of the Smart-UPS battery systems, providing extended runtime to SRT mission critical applications. This extendable-run battery pack provides extended runtime during prolonged power outages. Embedded monitoring at the cell, module, and cabinet level provides data of battery runtime and health. It is a lead-acid battery with a 2-year warranty. Its dimensions are 683mm (depth) x 432mm (height) x 130mm (width) and weighs 91.0kg. Ideal for Smart-UPS on-line mission critical applications. It conforms to OSHPD.
Features
Battery technologySealed Lead Acid (VRLA)
Battery capacity1920 VAh
Battery voltage192 V
CertificationOSHPD REACH
Battery life5 year(s)
Number of batteries included1 pc(s)
Product colourBlack
Technical details
Harmonized System (HS) code85044095
Total carbon footprint (kg of CO2e)483.08
Compliance certificatesRoHS
Weight & dimensions
Weight91 kg
Width432 mm
Height130 mm
Depth682 mm
Packaging data
Package width600 mm
Package height420 mm
Package depth1000 mm
Package weight105.5 kg
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-15 - 45 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 95%
Storage relative humidity (H-H)0 - 95%
Operating altitude0 - 3000 m
Non-operating altitude0 - 15000 m
Logistics data
You may also be interested in
Compare Products
Product APC Smart-UPS SRT 192V 8 and 10kVA RM Battery Pack APC Smart-UPS SRT 192V 8 and 10kVA RM... Login for pricing