APC SRT48RMBP UPS battery Sealed Lead Acid (VRLA) 48 V
SKU
SRT48RMBP
Login for pricing
In Stock: 19 available
Smart-UPS SRT 48V, 1kVA, 1.5kVA, RM Battery Pack
More Information
SKU SRT48RMBP
EAN 0731304330103
Manufacturer APC
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
Hot-swappable batteries
Ensures clean, uninterrupted power to protected equipment while batteries are being replaced
Features
Battery technologySealed Lead Acid (VRLA)
Battery voltage48 V
Hot-swap batteryYes
Product colourBlack
Technical details
Harmonized System (HS) code85044095
Weight & dimensions
Weight29.9 kg
Width432 mm
Height85 mm
Depth536 mm
Packaging data
Package width594 mm
Package height244 mm
Package depth749 mm
Package weight37 kg
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-15 - 45 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 95%
Storage relative humidity (H-H)0 - 95%
Operating altitude0 - 3000 m
Non-operating altitude0 - 15000 m
Logistics data
You may also be interested in
Compare Products
Product APC SRT48RMBP UPS battery Sealed Lead Acid (VRLA) 48 V APC SRT48RMBP UPS battery Sealed Lead... Login for pricing
APC Smart-UPS X External Battery Pack, Rack/Tower 2U, 120Vdc, W/rail kit
Hot Product
APC Smart-UPS X External Battery Pack,... Login for pricing
APC Smart-UPS On-Line SRT Battery Pack for 3kVA Extended runtime model 96V APC Smart-UPS On-Line SRT Battery Pack... Login for pricing
APC Smart-UPS On-Line SRT Rackmount Battery Pack for 2.2kVA Extended runtime model 72V APC Smart-UPS On-Line SRT Rackmount Ba... Login for pricing
APC Smart-UPS SRT 96V 3kVA RM Battery Pack
Bestseller
APC Smart-UPS SRT 96V 3kVA RM Battery... Login for pricing