APC SRV36BP-9A UPS battery Sealed Lead Acid (VRLA) 36 V
SKU
SRV36BP-9A
Login for pricing
In Stock:
7 available
Easy UPS On-Line SRV 36V Battery Pack for 1KVA Extended Runtime Model
- Extended-run battery systems provide flexible runtime to critical Smart-UPS applications
- Includes: Documentation CD, User Manual
Category: UPS Batteries
APC Easy UPS On-Line SRV 36V Battery Pack for 1KVA Extended Runtime Model.
Multiple battery pack configuration
Connect up to 10 battery packs for extended runtime applications.
| Features | |
|---|---|
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery voltage | 36 V |
| Certification | REACH |
| Product colour | Black |
| Compatibility | APC Easy UPS 1KVA |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 95.24 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 19.6 kg |
| Width | 145 mm |
| Height | 238 mm |
| Depth | 400 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 235 mm |
| Package height | 355 mm |
| Package depth | 525 mm |
| Package weight | 20.8 kg |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -15 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |