| SKU | 3150C003 |
| EAN | 4528472108216 |
| Manufacturer | Canon |
| Availability | In Stock |
| Product Family | imageFORMULA |
Productivity
Ultra-efficient scanner delivers up to 240 images per minute
Image quality
Advanced image-processing tools deliver consistently crisp, clear, high-quality images
Reliable
Robust, durable paper feed and transport rollers – delivers up to 100,000 scans per day
Save operational costs
Reduce environmental impact
| Scanning | |
|---|---|
| Maximum scan size | 305 x 432 mm |
| Optical scanning resolution | 600 x 600 DPI |
| Colour scanning | Yes |
| Duplex scanning | Yes |
| ADF scan speed (b/w, A3) | 120 ppm |
| ADF scan speed (colour, A3) | 120 ppm |
| Duplex ADF scan speed (b/w, A4) | 240 ipm |
| Duplex ADF scan speed (colour, A4) | 240 ipm |
| Sensor type | CIS |
| Light source | RGB LED |
| Daily duty cycle (max) | 50000 pages |
| Design | |
| Built-in display | Yes |
| Scanner type | Sheet-fed scanner |
| Product colour | Black, White |
| Performance | |
| Sensor type | CIS |
| Light source | RGB LED |
| Scanning noise level | 54 dB |
| Input capacity | |
| Standard input capacity | 500 sheets |
| Paper handling | |
| Maximum ISO A-series paper size | A3 |
| Auto Document Feeder (ADF) media weight | 20 - 209 g/m² |
| Long-paper mode | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Standard interfaces | RJ-45, USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB port | Yes |
| USB version | 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Sound emission | |
|---|---|
| Power | |
| Power consumption (typical) | 66.5 W |
| Power consumption (standby) | 3.5 W |
| Input voltage | 220 - 240 V |
| Power supply type | AC |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Weight & dimensions | |
| Width | 480 mm |
| Depth | 569 mm |
| Height | 315 mm |
| Weight | 25 kg |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |