SMX48RMBP2U
Login for pricing
In Stock: 38 available
Smart-UPS X-Series External Battery Pack Rack/Tower 48V, 864VAh, rackmount, 2U
More Information
SKU SMX48RMBP2U
EAN 0731304268611
Manufacturer APC
Availability In Stock
Features
Battery technologySealed Lead Acid (VRLA)
Battery voltage48 V
CertificationREACH, PEP, EOLI
Battery life5 year(s)
Hot-swap batteryYes
Number of batteries included2 pc(s)
Product colourBlack
Technical details
Harmonized System (HS) code85044095
Total carbon footprint (kg of CO2e)162.55
Compliance certificatesRoHS
Weight & dimensions
Weight28.6 kg
Width432 mm
Height89 mm
Depth490 mm
Packaging data
Package width589 mm
Package height246 mm
Package depth620 mm
Package weight35.5 kg
Logistics data
You may also be interested in
Compare Products
Product APC Smart-UPS X-Series External Battery Pack Rack/Tower 48V, 864VAh, rackmount, 2U APC Smart-UPS X-Series External Batter... Login for pricing
APC Smart-UPS X External Battery Pack, Rack/Tower 2U, 120Vdc, W/rail kit APC Smart-UPS X External Battery Pack,... Login for pricing
APC Smart-UPS X-Series External Battery Pack Rack/Tower 120V, 1200VAh, rackmount, 4U APC Smart-UPS X-Series External Batter... Login for pricing