USBINT5PIN24
Login for pricing
In Stock: 5 available
StarTech.com 24in Internal 5 pin USB IDC Motherboard Header Cable F/F
More Information
SKU USBINT5PIN24
EAN 0065030848459
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
Connect a front panel USB hub or card reader directly to a motherboard header connector
This 24in/2ft cable provides a convenient solution for connecting multi-function front panels, or any device that relies on internal USB ports, directly to a motherboard or expansion card USB IDC (Header) connection, without having to install additional cards or run cables externally to the rear ports.
The StarTech.com Advantage
Features
Connector 1IDC
Connector 2IDC
Cable length0.609 m
Connector 1 form factorStraight
Connector 2 form factorStraight
Product colourBlack
CertificationCE, REACH
Connector 2 genderFemale
Connector 1 genderFemale
Weight & dimensions
Width130 mm
Depth609.6 mm
Height50 mm
Weight23 g
Package width125 mm
Package depth225 mm
Package height10 mm
Package weight23 g
Packaging data
Package width125 mm
Package depth225 mm
Package height10 mm
Package weight23 g
Technical details
Harmonized System (HS) code84733080
Compliance certificatesRoHS
Logistics data
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com 24in Internal 5 pin USB IDC Motherboard Header Cable F/F StarTech.com 24in Internal 5 pin USB I... Login for pricing
StarTech.com 8in 6 pin PCI Express Power Extension Cable StarTech.com 8in 6 pin PCI Express Pow... Login for pricing