TD1170-BK-90
Login for pricing
In Stock: 62 available
Corded, 9.0cm Window, RS-232, KBW, Black
More Information
Bluetooth No
Product colour Black
Working distance 150 mm
SKU TD1170-BK-90
EAN 5711045665745
Manufacturer Datalogic
Availability In Stock
The Touch TD1100 readers are available with the option of two different sizes of reading windows: 6.5 cm / 2.6 in (TD1100-65) for reading standard bar codes or 9.0 cm / 3.5 in (TD1100-90) for reading wide bar codes. Both options are provided with a complete all-in-one multi-interface solution including RS-232, USB and Keyboard Wedge (TD1130) and with USB or RS-232 / Keyboard Wedge interfaces (TD1120/TD1170). All models include the new innovative 'read-through' holder. Cables, power cords and supplies are all sold separately.
Scanning
Yaw reading angle-70 - 70°
Working distance15 cm
Wavelength640 nm
Tilt reading angle-45 - 45°
Tilt angle range-45 - 45°
Pitch reading angle-65 - 65°
Ports & interfaces
BluetoothNo
Standard interfacesRS-232, Keyboard wedge
Performance
International Protection (IP) codeIP30
Product colourBlack
CertificationRoHS
BuzzerYes
Design
CertificationRoHS
Power
Power consumption100 mA
Input voltage5 V
Weight & dimensions
Weight153 g
Technical details
Dimensions (WxDxH)104 x 67 x 170 mm
BuzzerYes
Harmonized System (HS) code84716070
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-40 - 70 °C
Operating temperature (T-T)0 - 50 °C
Operating relative humidity (H-H)5 - 95%
Logistics data
Other features
You may also be interested in
Compare Products
Product Datalogic Touch 90 Lite Black
Hot Product
Datalogic Touch 90 Lite Black Login for pricing
Datalogic Touch 65 Lite Black
New
Datalogic Touch 65 Lite Black Login for pricing
Datalogic Touch 90 Lite Black Datalogic Touch 90 Lite Black Login for pricing
Datalogic Touch 90 Pro Black
Bestseller
Datalogic Touch 90 Pro Black Login for pricing
Manhattan Long Range CCD Handheld Barcode Scanner, USB, 500mm Scan Depth, Cable 1.5m, Max Ambient Light 10,000 lux (sunlight), Black, Three Year Warranty Manhattan Long Range CCD Handheld Barc... Login for pricing
Manhattan Contact CCD Handheld Barcode Scanner, USB, 60mm Scan Width, Cable 152cm, Max Ambient Light 5,000 lux (sunlight), Black, Three Year Warranty Manhattan Contact CCD Handheld Barcode... Login for pricing