SFP10GSRST
Login for pricing
In Stock:
136 available
Category: Network Transceiver Modules
| Interface type | SFP+ |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 11100 Mbit/s |
| SFP transceiver type | SR |
| SKU | SFP10GSRST |
| EAN | 0065030850797 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
10 Gbps | Multi Mode Fiber | LC | 300 m (984 ft) | Lifetime Warranty
Technical Specifications:
• Wavelength: 850 nm
• Maximum Data Transfer Rate: 10 Gbps
• Type: Multimode Fiber
• Connection Type: LC Connector
• Maximum Transfer Distance: 300 m (984 ft.)
• MTBF: 1,967,709 hours
• Power Consumption: Less than 1.2 Watts
• Digital Diagnostics Monitoring (DDM): Yes
StarTech.com SFPs
The StarTech.com Advantage
Technical Specifications:
• Wavelength: 850 nm
• Type: Multimode Fiber
• MTBF: 1,967,709 hours
StarTech.com SFPs
The StarTech.com Advantage
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Wavelength-division multiplexing (WDM) | No |
| Fiber optic connector | LC |
| Networking standards | IEEE 802.3ae |
| Maximum transfer distance | 300 m |
| Duplex system | Full, Half |
| Interface type | SFP+ |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | Yes |
| SFP transceiver standard | SR |
| Product colour | Silver |
| Hot-swap | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 1967709 h |
| Brand compatibility | Cisco |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |
| Features | |
| Product colour | Silver |
| Hot-swap | Yes |
| Certification | CE, FCC, UL, REACH |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 1.2 W |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 30 - 70% |
| Network | |
| Fiber optic connector | LC |
| Weight & dimensions | |
| Width | 12 mm |
| Depth | 60 mm |
| Height | 10 mm |
| Weight | 22 g |
| Package depth | 47 mm |
| Package width | 58 mm |
| Package height | 16 mm |
| Package weight | 51 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Package width | 58 mm |
| Package height | 16 mm |
| Duplex system | Full, Half |
| Packaging data | |
| Package depth | 47 mm |
| Package width | 58 mm |
| Package height | 16 mm |
| Package weight | 51 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 256 mm |
| Master (outer) case length | 303 mm |
| Master (outer) case height | 206 mm |