25SATSAS35
Category: Drive Bay Panels
| SKU | 25SATSAS35 |
|---|---|
| EAN | 0065030844932 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Availability | In Stock |
Turn Virtually any 2.5" SATA or SAS Hard Drive into a 3.5" SATA Drive
Suitable for drives with a height of up to 15mm, virtually any 2.5-inch SATA or SAS hard drive can be made to look and function like a 3.5-inch hard drive - complete with standard mounting points along the sides and bottom (including 3 points along the sides for compatibility with some Dell systems).
- A trayless design and support for 15mm drives enables quick and easy install/removal of drives, including newer high capacity drives
- Uses standard 3.5" form factor mounting points, along with 3 mounting points on the sides, for compatibility with some OEM branded systems, such as Dell
- Can be mounted into a 3.5" front bay as a 2.5" HDD Mobile Rack or treated as a regular 3.5" hard drive
| Features | |
|---|---|
| LED indicators | Power |
| Certification | CE, FCC |
| Product colour | Black |
| Material | Plastic |
| Technical details | |
| LED indicators | Power |
| Certification | CE, FCC |
| Product colour | Black |
| Material | Plastic |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 100 mm |
| Weight | 140 g |
| Height | 25 mm |
| Depth | 145 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 200 g |
| Logistics data | |
You may also be interested in
| Product |
StarTech.com 2.5in SATA/SAS SSD/HDD to...
Login for pricing
Popular
StarTech.com 5.25in Trayless Hot Swap...
Login for pricing
Recommended
StarTech.com 2.5” to 3.5” SATA Aluminu...