SLSATAF36
Login for pricing
In Stock: 17 available
StarTech.com 36in Slimline SATA to SATA with LP4 Power Cable Adapter
More Information
SKU SLSATAF36
EAN 0065030837927
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
Connect a slimline SATA drive to a standard SATA motherboard connector.
The StarTech.com Advantage
- Backed by StarTech.com lifetime warranty, ensuring a dependable connection
Features
Maximum data transfer rate6 Gbit/s
Connector genderFemale/Female
Cable typeSATA III
Cable length0.9144 m
Connector 1SATA 13-pin
Connector 1 form factorStraight
Connector 2SATA 7-pin + Molex (4-pin)
Connector 2 form factorStraight
Weight32 g
Product colourRed
CertificationREACH, CE
Technical details
Connector genderFemale/Female
Cable typeSATA III
Cable length0.9144 m
Connector 1SATA 13-pin
Product colourRed
CertificationREACH, CE
Harmonized System (HS) code84733080
Compliance certificatesRoHS
Weight & dimensions
Weight32 g
Packaging data
Package width125 mm
Package depth225 mm
Package height28 mm
Package weight37 g
Quantity per pack1 pc(s)
Logistics data
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com 36in Slimline SATA to SATA with LP4 Power Cable Adapter StarTech.com 36in Slimline SATA to SAT... Login for pricing
StarTech.com 6in Slimline SATA to SATA Adapter with Power - F/M StarTech.com 6in Slimline SATA to SATA... Login for pricing
StarTech.com 20in Slimline SATA to SATA with LP4 Power Cable Adapter StarTech.com 20in Slimline SATA to SAT... Login for pricing
StarTech.com 12in 22 Pin SATA Power and Data Extension Cable StarTech.com 12in 22 Pin SATA Power an... Login for pricing