35FCREADBK3
Login for pricing
In Stock:
15 available
StarTech.com 3.5in Front Bay 22-in-1 USB 2.0 Internal Multi Media Memory Card Reader with Simultaneous Access - CF/SD/MMC/MS/xD - Black
Category: Card Readers
Add front panel access to 22 different types of flash memory cards
The 35FCREADBK3 3.5" Multimedia Card Reader offers quick and easy access to the most popular flash card formats, from the front panel of almost any desktop computer.
Backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.
The StarTech.com Advantage
- Guaranteed reliability, with a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support
The StarTech.com Advantage
| Storage | |
|---|---|
| Internal | Yes |
| Supported drive bays | 3.5" |
| Performance | |
| Plug and Play | Yes |
| LED indicators | Activity, Power |
| Internal | Yes |
| Data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Certification | CE, FCC, RoHS, TAA |
| Housing material | Plastic, Steel |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) ports quantity | 0 |
| Interface | IDC |
| Power | |
| Power source type | USB |
| Data transmission | |
| Features | |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Colour | |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 164 g |
| Width | 105 mm |
| Height | 25 mm |
| Depth | 130 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 140 mm |
| Package height | 37 mm |
| Package depth | 163 mm |
| Package weight | 270 g |
| Packaging content | |
| Screws included | Yes |
| Cables included | USB |
| Manual | Yes |
| Certificates | |
| System requirements | |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 125 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 85% |
| Technical details | |
| Width | 105 mm |
| Package width | 140 mm |
| Package height | 37 mm |
| Package depth | 163 mm |
| Height | 25 mm |
| Depth | 130 mm |