HP CF230A/30A Toner-kit, 1.6K pages ISO/IEC 19752 for HP Pro M 203
SKU
CF230A
Login for pricing
In Stock: 16 available
30A Black Original LaserJet Toner Cartridge
  • Original HP 30A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
  • HP 30 toner cartridges work with: HP LaserJet Pro M203, M227
  • 1 Black (~1,600 pages)
  • Reliable printing you can trust
  • Depend on Original HP 30A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
  • Toner cartridge; Recycling guide
More Information
Printing colours Black
Brand compatibility HP
Capacity 1600.00
Colour black
SKU CF230A
EAN 0889894797452
Clear, sharp black text and rich halftones
Represent your business ideas with top-quality prints, and make your work stand out from the rest.
Features
TypeOriginal
Black toner cartridges quantity1
Black toner page yield1600 pages
CompatibilityHP 30 toner cartridges work with: HP LaserJet Pro M203, M227
Quantity per pack1 pc(s)
Brand compatibilityHP
OEM codeCF230A
Cartridge capacityStandard Yield
Print technologyLaser printing
Printing coloursBlack
Country of originJapan, United States
HP segmentBusiness, Enterprise
Pallet size (EU)1100 x 800 x 1091 mm
UNSPSC-code44103103
Pallet weight (imperial)122.3 kg (269.7 lbs)
Pallet dimensions (W x D x H) (imperial)1099.8 x 939.8 x 1219.2 mm (43.3 x 37 x 48")
Layers per pallet8 pc(s)
Master (outer) cases per pallet208 pc(s)
Products per pallet (EU)154 pc(s)
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-20 - 40 °C
Storage relative humidity (H-H)0 - 95%
Operating temperature (T-T)15 - 32.5 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Weight & dimensions
Width358 mm
Depth108 mm
Height135 mm
Package depth108 mm
Package weight490 g
Weight270 g
Package width358 mm
Package height135 mm
Products per pallet208 pc(s)
Pallet dimensions (W x D x H)1100 x 940 x 1220 mm
Print quality
Print technologyLaser printing
Packaging data
Package depth108 mm
Package weight490 g
Package width358 mm
Package height135 mm
Technical details
TypeOriginal
OEM codeCF230A
UNSPSC-code44103103
Layers per pallet8 pc(s)
Box contentsToner cartridge; Recycling guide
Maximum number of stacking cartons32 pc(s)
Master (outer) cases per pallet layer (EU)22 pc(s)
Harmonized System (HS) code84439990
HP GTIN (EAN/UPC)889894797452
Brand-specific features
HP GTIN (EAN/UPC)889894797452
Other features
Logistics data
Pallet gross length94 cm
Pallet gross height122 cm
Pallet gross weight122.6 kg
Master (outer) cases per pallet layer26 pc(s)
Pallet gross width110 cm
Pallet weight (EU)96.1 kg
Master (outer) cases per pallet (EU)22 pc(s)
Products per pallet208 pc(s)