V7 32GB DDR4 PC4-170000 - 2133Mhz SERVER REG Server Memory Module - V71700032GBR
SKU
V71700032GBR
Category: Memory Modules
| Internal memory type | DDR4 |
|---|---|
| Memory clock speed | 2133 MHz |
| ECC | Yes |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| SKU | V71700032GBR |
| EAN | 5050914959821 |
| Manufacturer | V7 |
| Availability | In Stock |
- 32GB DDR4 2133MHZ Memory Module
- Improve System Performance
- Designed for compatibility with various makes and models of server computers
- Easy Installation
- Server Memory Module
- Improve System Performance
- Easy Installation
- Server Memory Module
| Power | |
|---|---|
| Memory voltage | 1.2 V |
| Design | |
| Product colour | Green |
| Certification | CE |
| Technical details | |
| Product colour | Green |
| Compliance certificates | RoHS |
| Memory | |
| Buffered memory type | Registered (buffered) |
| Internal memory | 32 GB |
| Component for | PC/Server |
| Memory voltage | 1.2 V |
| ECC | Yes |
| Features | |
| Internal memory | 32 GB |
| Component for | PC/Server |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Certification | CE |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Certificates | |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 170 mm |
| Package depth | 550 mm |
| Package height | 150 mm |
| Width | 133.3 mm |
| Height | 31 mm |
| Package weight | 35 g |
| Packaging data | |
| Package width | 170 mm |
| Package depth | 550 mm |
| Package height | 150 mm |