SKU
ACS-1100-RM-19=
Login for pricing
In Stock: 5 available
  • COMPATIBILITY: For use with all Cisco 111X Series Integrated Service Routers
  • HARDWARE: Includes all necessary hardware to mount the router in a rack or to a wall
  • SIZE: Rack mount is 1 RU and includes space for the router’s power supply
  • PEACE OF MIND: 1-year limited warranty
More Information
SKU ACS-1100-RM-19=
EAN 0889728099264
Manufacturer Cisco
Availability In Stock
Features
TypeMounting bracket
Size (imperial)48.3 cm (19")
CompatibilityCisco 1100 Series
Product colourSilver
Harmonized System (HS) code85389099
Housing materialMetal
Country of originChina
Weight & dimensions
Package width236.5 mm
Package height50.8 mm
Package depth316 mm
Package weight702.95 g
Size (imperial)48.3 cm (19")
Packaging data
Package width236.5 mm
Package height50.8 mm
Package depth316 mm
Package weight702.95 g
Quantity per pack1 pc(s)
Packaging content
Mounting kitYes
Packaging contentCisco 1100 Series Router Rackmount Wallmount Kit
Technical details
TypeMounting bracket
Size (imperial)48.3 cm (19")
CompatibilityCisco 1100 Series
Colour
Product colourSilver
Logistics data
You may also be interested in
Compare Products
Bestseller
Cisco 1100 Series Router Rackmount Wal... Login for pricing
APC Horizontal Cable Organizer 1U
Hot Product
APC Horizontal Cable Organizer 1U Login for pricing
StarTech.com 4U Black Steel Storage Drawer for 19in Racks and Cabinets StarTech.com 4U Black Steel Storage Dr... Login for pricing
StarTech.com 1U 4-Post Adjustable Vented Server Rack Mount Shelf - 330lbs(150 kg) - 19.5 to 38in Adjustable Mounting Depth Universal Tray for 19" AV/ Network Equipment Rack - 27.5in Deep StarTech.com 1U 4-Post Adjustable Vent... Login for pricing
StarTech.com 1U 4-Post Adjustable Server Rack Mount Shelf - 330lbs(150 kg) - 19.5 to 38in Adjustable Mounting Depth Universal Tray for 19" AV, Data & Network Equipment Rack - 27.5in Deep StarTech.com 1U 4-Post Adjustable Serv... Login for pricing