SKU
ACS-1100-RM2-19=
Login for pricing
In Stock: 34 available
  • COMPATIBILITY: For use with all Cisco 112X and 116X Series Integrated Service Routers
  • HARDWARE: Includes all necessary hardware to mount the router in a rack or to a wall
  • SIZE: Rack mount is 1 RU and includes space for the router’s power supply
  • PEACE OF MIND: 1-year limited warranty
More Information
SKU ACS-1100-RM2-19=
EAN 0889728231572
Manufacturer Cisco
Availability In Stock
Features
CertificationCE
TypeMounting kit
Size (imperial)48.3 cm (19")
CompatibilityCisco 1100 Series
Product colourSilver
Harmonized System (HS) code85389099
Housing materialMetal
Country of originChina
Weight & dimensions
Package width263.7 mm
Package height69.8 mm
Package depth406.4 mm
Package weight1.63 kg
Size (imperial)48.3 cm (19")
Packaging data
Package width263.7 mm
Package height69.8 mm
Package depth406.4 mm
Package weight1.63 kg
Quantity per pack1 pc(s)
Packaging content
Mounting kitYes
Quick installation guideYes
Packaging contentCisco 1100 Series Router Rackmount Wallmount Kit
Technical details
TypeMounting kit
Size (imperial)48.3 cm (19")
CompatibilityCisco 1100 Series
Colour
Product colourSilver
Logistics data
You may also be interested in
Compare Products
Hot Product
Cisco 1100 Series Router Rackmount Wal... Login for pricing
APC Horizontal Cable Organizer 1U APC Horizontal Cable Organizer 1U Login for pricing
StarTech.com 4U Black Steel Storage Drawer for 19in Racks and Cabinets StarTech.com 4U Black Steel Storage Dr... Login for pricing
StarTech.com 1U 4-Post Adjustable Vented Server Rack Mount Shelf - 330lbs(150 kg) - 19.5 to 38in Adjustable Mounting Depth Universal Tray for 19" AV/ Network Equipment Rack - 27.5in Deep
Bestseller
StarTech.com 1U 4-Post Adjustable Vent... Login for pricing
StarTech.com 1U 4-Post Adjustable Server Rack Mount Shelf - 330lbs(150 kg) - 19.5 to 38in Adjustable Mounting Depth Universal Tray for 19" AV, Data & Network Equipment Rack - 27.5in Deep StarTech.com 1U 4-Post Adjustable Serv... Login for pricing