SKU
CBW240AC-E
Login for pricing
In Stock: 15 available
  • ENHANCED COVERAGE: Supports up to 25 mesh extenders while delivering a reliable user experience
  • PEACE OF MIND: One-year technical support and limited lifetime warranty
More Information
Maximum data transfer rate 1733 Mbit/s
5 GHz Yes
2.4 GHz Yes
SKU CBW240AC-E
EAN 0889728275033
Manufacturer Cisco
Availability In Stock
Compatible with Cisco Business 100 Series Mesh Extenders to rapidly expand your Wi-Fi network.
Data transmission
Ethernet LAN data rates10,100,1000 Mbit/s
Performance
2.4 GHzYes
5 GHzYes
Country of originChina
Frequency band2.412 - 2.472, 5.18 - 5.32, 5.5 - 5.7 GHz
Number of users400 user(s)
VLAN supportYes
Networking standardsIEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n
Channels quantity29 channels
MIMO typeMulti User MIMO
MIMOYes
Remote Authentication Dial-In User Service (RADIUS)Yes
Internal memory1000 MB
Flash memory512 MB
Wireless LAN features
Channels quantity29 channels
Network
Number of users400 user(s)
Management features
VLAN supportYes
Memory
Internal memory1000 MB
Flash memory512 MB
Features
Cabling technology10/100/1000Base-T(X)
MIMO typeMulti User MIMO
MIMOYes
Security
Security algorithmsWPA, WPA2, WPA3, WPA2-Enterprise
Ports & interfaces
USB 2.0 ports quantity1
Ethernet LAN (RJ-45) ports2
Power
Power plug typeType C
Power over Ethernet (PoE)Yes
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50 Hz
Design
PlacementCeiling, Wall
Country of originChina
Product colourGrey
LED indicatorsYes
Market segmentBusiness
Technical details
Antenna4X4:4SS – 80 MHz
Products per shipping (inner) case1 pc(s)
Harmonized System (HS) code85176990
Indication
LED indicatorsYes
Weight & dimensions
Width177.8 mm
Depth177.8 mm
Weight426 g
Height38 mm
Package width226.9 mm
Package depth207.9 mm
Package height74.7 mm
Package weight890 g
Packaging data
Mounting kitYes
Package width226.9 mm
Package depth207.9 mm
Package height74.7 mm
Package weight890 g
Number of products included1 pc(s)
Packaging content
Mounting kitYes
Other features
Antenna4X4:4SS – 80 MHz
Operational conditions
Operating relative humidity (H-H)10 - 90%
Operating temperature (T-T)0 - 50 °C
Storage temperature (T-T)-30 - 70 °C
Storage relative humidity (H-H)10 - 90%