SKU
C1200-16P-2G
Login for pricing
In Stock: 36 available
  • SWITCH PORTS: 16 ports 10/100/1000 + 2x 1GE SFP (total PoE power budget: 120W, PoE, PoE+)
More Information
Power over ethernet Yes
Ports type Gigabit Ethernet (10/100/1000)
Ports quantity 16
SKU C1200-16P-2G
EAN 0889728521666
Manufacturer Cisco
Availability In Stock
Product Family Catalyst
Management features
Switch typeManaged
Web-based managementYes
Quality of Service (QoS) supportYes
Multicast supportYes
MIB supportYes
Switch layerL2
Configuring Location Settings (CLI)Yes
Ports & interfaces
SFP module slots quantity2
Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity16
Basic switching RJ-45 Ethernet ports typeGigabit Ethernet (10/100/1000)
Installed SFP modules quantity0
Console portRJ-45/USB Type-C
Network
VLAN supportYes
Spanning tree protocolYes
Port mirroringYes
Number of VLANs255
Link aggregationYes
Broadcast storm controlYes
IGMP snoopingYes
IGMP entries255
Data transmission
Jumbo frames9000
Number of static routes32
Packet buffer memory1.5 MB
MAC address table8000 entries
Switching capacity36 Gbit/s
Jumbo frames supportYes
Static routeYes
Forwarding rate26.78 Mpps
Number of VLANs255
Security
Loop protectionYes
AuthenticationGuest VLAN
SSH/SSL supportYes
IGMP snoopingYes
Access Control List (ACL)Yes
Authentication typeRADIUS
IGMP entries255
DHCP featuresDHCP client
Multicast features
Multicast supportYes
Design
Product colourGrey
LED indicatorsYes
Rack mountingYes
Country of originChina
Performance
Mean time between failures (MTBF)706983 h
Packet buffer memory1.5 MB
Power
Power consumption (max)156.4 W
Power plug typeType C
AC input voltage110 - 220 V
AC input frequency50/60 Hz
Power sourceAC
Power over Ethernet (PoE)
Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity16
Total Power over Ethernet (PoE) budget120 W
Power over Ethernet (PoE)Yes
Other features
Packaging contentSwitch, power cable, USB Type C cable and mounting hardware
Country of originChina
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-25 - 70 °C
Storage relative humidity (H-H)10 - 90%
Operating temperature (T-T)-5 - 50 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 90%
Heat dissipation536.05 BTU/h
Virtual LAN features
VLAN supportYes
Weight & dimensions
Width296.9 mm
Depth268.2 mm
Height43.9 mm
Weight2.38 kg
Packaging data
Package width414 mm
Package depth399 mm
Package height108 mm
Package weight4.11 kg
Technical details
Product colourGrey
Rack mountingYes
Memory
Indication
LED indicatorsYes
Packaging content
Logistics data
You may also be interested in
Compare Products
Hot Product
Cisco Catalyst 1200-16P-2G Smart Switc... Login for pricing
StarTech.com Industrial 8 Port Gigabit PoE+ Switch w/2 SFP MSA Slots - 30W - Layer/L2 Switch Hardened GbE Managed - Rugged High Power Gigabit Ethernet Network Switch IP-30/-40 C to 75 C StarTech.com Industrial 8 Port Gigabit... Login for pricing
StarTech.com Industrial 8 Port Gigabit PoE Switch - 4 x PoE+ 30W - Power Over Ethernet - Hardened GbE Layer/L2 Managed Switch - Rugged High Power Gigabit Network Switch IP-30/-40C to +75C - TAA StarTech.com Industrial 8 Port Gigabit... Login for pricing