SKU
C1200-8FP-2G
Login for pricing
In Stock:
24 available
- SWITCH PORTS: 8 ports 10/100/1000 + 2x 1GE copper/SFP combo (total PoE power budget: 120W, PoE, PoE+)
Category: Network Switches
| Ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
|---|---|
| Ports quantity | 8 |
| SKU | C1200-8FP-2G |
| EAN | 0889728521789 |
| Manufacturer | Cisco |
| Availability | In Stock |
| Management features | |
|---|---|
| Reset button | Yes |
| Multicast support | Yes |
| ARP inspection | Yes |
| Switch type | Managed |
| Web-based management | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| MIB support | Yes |
| Switch layer | L2/L3 |
| Configuring Location Settings (CLI) | Yes |
| Network | |
| IGMP snooping | Yes |
| Head-of-line (HOL) blocking | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Broadcast storm control | Yes |
| Virtual LAN features | |
| VLAN support | Yes |
| Technical details | |
| Product colour | White |
| Processor frequency | 1400 MHz |
| Housing material | Metal |
| Ports & interfaces | |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Combo SFP ports quantity | 2 |
| Data transmission | |
| Jumbo frames | 9000 |
| Jumbo frames support | Yes |
| Static route | Yes |
| Security | |
| SSH/SSL support | Yes |
| Security algorithms | HTTPS, SSH, SSL/TLS |
| MAC address filtering | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Multicast features | |
| Multicast support | Yes |
| Memory | |
| Internal memory | 1024 MB |
| Flash memory | 512 MB |
| Design | |
| Reset button | Yes |
| Country of origin | China |
| Product colour | White |
| LED indicators | Yes |
| Housing material | Metal |
| Performance | |
| Internal memory | 1024 MB |
| Flash memory | 512 MB |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Packaging content | |
| Packaging content | Switch, power cable, USB Type C cable and mounting hardware |
| Power | |
| Power plug type | Type C |
| Power supply included | Yes |
| Power source | AC |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 297.4 mm |
| Depth | 268.2 mm |
| Height | 43.9 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 384.8 mm |
| Package depth | 446.8 mm |
| Package height | 95 mm |