C15012-USB-EXTENDER
Login for pricing
In Stock:
22 available
- POWERED USB EXTENDER KIT: The USB extender over Cat5/Cat6 cable (RJ45) includes a power adapter for the Receiver while the Transmitter is bus-powered. The Receiver's USB port provides 5V 500mA
- DURABLE & COMPACT: Durable metal construction for high wear and tear environments; Transmitter & Receiver each feature the same small form factor 1.3 x 1x 2.65 in (32 x 25 x 67.3 mm); Rubber feet help prevent sliding; 2 ft (61 cm) USB host cable included
Category: Console Extenders
Connect a remote USB 2.0 device to your computer over long distances
Overcome Distance Limitations
Rugged Durability
The local and remote units feature a metal exterior for extra protection and longevity in harsher environments. With dimensions of only 1.3 x 1.0 x 2.65 in (32.2 x 25.4 x 67.3 mm), both units are very compact, allowing for installations in tight spaces.
Ease of Use
The StarTech.com Advantage
Overcome Distance Limitations
Rugged Durability
Ease of Use
The StarTech.com Advantage
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Console transmitter & receiver |
| LED indicators | Power |
| Housing material | Metal |
| Data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Cable types supported | Cat5e, Cat6 |
| Maximum transfer distance | 150 m |
| Product colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Ports & interfaces | |
| RJ-45 ports quantity | 2 |
| DC-in jack | Yes |
| USB 2.0 Type-B ports quantity | 1 |
| USB 2.0 Type-A ports quantity | 1 |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 220 mm |
| Package depth | 194 mm |
| Package height | 60 mm |
| Package weight | 173 g |
| Width | 67 mm |
| Depth | 32 mm |
| Height | 25 mm |
| Weight | 173 g |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Cables included | USB Type-A to USB Type-B |
| Power | |
| Power source type | DC |
| Power consumption (typical) | 15 W |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Output voltage | 5 V |
| Output current | 3 A |
| Power plug type | Type H |
| Input current | 0.6 A |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 400 mm |
| Master (outer) case length | 400 mm |
| Master (outer) case height | 278 mm |