C15012-USB-EXTENDER
Login for pricing
In Stock: 22 available
  • POWERED USB EXTENDER KIT: The USB extender over Cat5/Cat6 cable (RJ45) includes a power adapter for the Receiver while the Transmitter is bus-powered. The Receiver's USB port provides 5V 500mA
  • DURABLE & COMPACT: Durable metal construction for high wear and tear environments; Transmitter & Receiver each feature the same small form factor 1.3 x 1x 2.65 in (32 x 25 x 67.3 mm); Rubber feet help prevent sliding; 2 ft (61 cm) USB host cable included
More Information
Type Console transmitter & receiver
SKU C15012-USB-EXTENDER
EAN 0065030893176
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
Connect a remote USB 2.0 device to your computer over long distances
Overcome Distance Limitations
Rugged Durability
The local and remote units feature a metal exterior for extra protection and longevity in harsher environments. With dimensions of only 1.3 x 1.0 x 2.65 in (32.2 x 25.4 x 67.3 mm), both units are very compact, allowing for installations in tight spaces.
Ease of Use
The StarTech.com Advantage
Technical details
LED indicatorsPower
Housing materialMetal
Data transfer rate480 Mbit/s
Cable types supportedCat5e, Cat6
Maximum transfer distance150 m
Product colourBlack
Plug and PlayYes
Compliance certificatesCE, RoHS
Ports & interfaces
RJ-45 ports quantity2
DC-in jackYes
USB 2.0 Type-B ports quantity1
USB 2.0 Type-A ports quantity1
Weight & dimensions
Package width220 mm
Package depth194 mm
Package height60 mm
Package weight173 g
Width67 mm
Depth32 mm
Height25 mm
Weight173 g
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 50 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 70 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 90%
Colour
Product colourBlack
Packaging content
AC adapter includedYes
Cables includedUSB Type-A to USB Type-B
Power
Power source typeDC
Power consumption (typical)15 W
Input voltage100 - 240 V
Output voltage5 V
Output current3 A
Power plug typeType H
Input current0.6 A
Logistics data
Master (outer) case width400 mm
Master (outer) case length400 mm
Master (outer) case height278 mm