Crucial Pro CP2K16G64C38U5W memory module 32 GB 2 x 16 GB DDR5 6400 MT/s
SKU
CP2K16G64C38U5W
Login for pricing
In Stock: 6 available
DDR5, UDIMM, 32GB Kit (16GBx2), 1.35V/(5V ext), Unbuffered, White
  • Supports next-gen multi-core CPUs and stable overclocking with Intel® XMP 3.0 and AMD EXPOTM
More Information
Memory data transfer rate 6400 MT/s
Internal memory type DDR5
Memory form factor 288-pin DIMM
Component for PC
SKU CP2K16G64C38U5W
EAN 0649528945112
Manufacturer Crucial
Availability In Stock
Product Family Pro
Product Manuals (HTML) View Manual
Faster gaming unlocked!
Harness the power of low-latency DDR5 Pro OC Gaming DRAM
Unstoppable speed up to 6,400MHz
- Accelerated performance
- Compatibility
Supports next-gen multi-core CPUs and stable overclocking with Intel® XMP 3.0 and AMD EXPO™
- Flexibility
- Micron quality and reliability
Power
Memory voltage1.35,5 V
Memory
Buffered memory typeUnregistered (unbuffered)
Memory layout (modules x size)2 x 16 GB
Internal memory32 GB
Component forPC
Memory form factor288-pin DIMM
CAS latency38
Memory voltage1.35,5 V
Memory clock speed6400 MHz
Internal memory typeDDR5
Features
On-Die ECCYes
Internal memory32 GB
CAS latency38
Memory clock speed6400 MHz