CyberPower PDU20BHVIEC12R power distribution unit (PDU) 12 AC outlet(s) 1U Black
SKU
PDU20BHVIEC12R
Login for pricing
In Stock: 13 available
Power Distribution Units
  • Overload Protection
  • Adjustable Mounting Brackets
  • Industrial-grade Metal Housing
  • Cord Retention Tray
More Information
AC outlets quantity 12 AC outlet(s)
SKU PDU20BHVIEC12R
EAN 4712364144387
Manufacturer CyberPower
Availability In Stock
Product Manuals (HTML) View Manual
View Manual
PDF URLs View PDF
The CyberPower 12-outlet (12 Rear) rack mount basic power distribution unit (PDU20BHVIEC12R) provides 208V/230V 20A output. It distributes power to 12 IEC-320 C13 receptacles from a single IEC-320 C20 plug, with unfiltered electrical pass-through. Designed for datacenters and other electrically demanding applications, this unit has a rugged, industrial-grade metal housing and a 10-foot AC power cord. It can be mounted either horizontally or vertically, includes a cord retention tray and is ETL/RoHS certified. A lifetime warranty ensures that this PDU is free of defects in design, assembly, material or workmanship.
- 12 IEC-320 C13 output receptacles
- Single IEC-320 C20 plug
- 20-amp electrical capacity with circuit breaker
- 208/230V - 50/60Hz
- 1U rack mount
- 10-ft. power cord
Design
TypeSingle-phase
PDU typesBasic
MountingHorizontal/Vertical
Product colourBlack
CertificationUL60950_1 ETL, CSA C22.2
Rack capacity1U
Housing materialSteel
Ports & interfaces
AC outlet typesC13 coupler
Power plugC20 coupler
Features
Cable length3.05 m
Surge protectionYes
Ergonomics
Cable length3.05 m
Power
Nominal input voltage200 - 240 V
Nominal output voltage200 - 240 V
Power protection featuresOverload
Maximum current16 A
Surge protectionYes
AC input frequency50 / 60 Hz
Circuit breakerYes
Certificates
Compliance certificatesRoHS
Sustainability
Sustainability complianceYes
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 35 °C
Storage temperature (T-T)-15 - 45 °C
Storage relative humidity (H-H)0 - 95%
Operating relative humidity (H-H)0 - 95%
Operating temperature (T-T)32 - 95 °F
Operating altitude0 - 3000 m
Non-operating altitude0 - 15000 m
Weight & dimensions
Weight900 g
Weight (imperial)0.907 kg (2 lbs)
Dimensions (W x D x H) (imperial)444.5 x 38.1 x 44.5 mm (17.5 x 1.5 x 1.75")
Width445 mm
Depth38.1 mm
Height44.5 mm
Package width530 mm
Package depth330 mm
Package height233 mm
Package weight15 kg
Packaging content
Packaging data
Package width530 mm
Package depth330 mm
Package height233 mm
Package weight15 kg
Technical details
Sustainability complianceYes
Warranty period2 year(s)
Compliance certificatesRoHS
Logistics data
Warranty period2 year(s)
You may also be interested in
Compare Products
Lindy 8 Way UK Mains Sockets, Vertical PDU with Commando Plug Lindy 8 Way UK Mains Sockets, Vertical... Login for pricing
APC Easy Rack PDU, Basic, 1U, 1 Phase, 3.7kW, 230V, 16A, 8 x C13 outlets, IEC60320 C20 inlet APC Easy Rack PDU, Basic, 1U, 1 Phase,... Login for pricing