CyberPower PR1000ERT2U uninterruptible power supply (UPS) Line-Interactive 1 kVA 1000 W 10 AC outlet(s)
SKU
PR1000ERT2U
Login for pricing
In Stock: 4 available
PR1000ERT2U, 220/230/240 VAC, 50/60 Hz, 1000 VA, 1000 W, IEC C14, 10x IEC C13, RJ-45, 433x86.5x412 mm
  • Line-interactive UPS Topology
  • Energy Saving Technology
  • Active PFC Compatible
  • Pure Sine Wave Output
  • Night Mode Design
  • Tool-less Battery Replacement
  • Battery Management Technology
  • High Output Power Factor
  • Automatic Voltage Regulation (AVR)
  • Overload Protection
  • Critical/Non-critical Load Outlets
  • Hot-swappable Batteries
  • Surge and Spike Protection
  • EMI and RFI Filtration
  • LCD Status Display
  • USB Connectivity Port
  • Serial Connectivity Port
  • Emergency Power Off (EPO) Port
  • PowerPanel® Management Software
  • SNMP/HTTP Remote Management Capability (Optional)
  • Rack/Tower Convertible Configurations
More Information
Output power capacity 1 kVA
Product colour Black
Output power 1000 W
Form factor Rackmount/Tower
SKU PR1000ERT2U
EAN 4712856277623
Manufacturer CyberPower
Availability In Stock
Product Manuals (HTML) View Manual
View Manual
View Manual
PDF URLs View PDF
View PDF
Power
Output power factor1
Output power1000 W
Input operation voltage (min)159 V
Input operation voltage (max)288 V
Output operation voltage (min)220 V
Output operation voltage (max)240 V
Surge energy rating2430 J
Maximum current10 A
Emergency Power Off (EPO)Yes
Output power capacity1 kVA
Power Factor Correction (PFC) typeActive
Ports & interfaces
Cable length1.8 m
Emergency Power Off (EPO) connectorYes
USB portYes
Serial interfaceYes
Serial interface typeRS-232
AC outlets quantity10 AC outlet(s)
AC outlet typesC13 coupler
Power plugC14 coupler
USB 2.0 ports quantity1
Serial ports quantity1
Ethernet LAN (RJ-45) ports2
Battery
Battery typeRBP0128
Number of batteries supported1
Battery technologySealed Lead Acid (VRLA)
Battery recharge time3 h
Typical backup time at half load21 min
Typical backup time at full load7 min
Hot-swap batteryYes
Performance
Audible alarm modesAlarm when on battery, Fault, Low battery alarm, Overload alarm
UPS topologyLine-Interactive
WaveformPure sine
Automatic Voltage Regulation (AVR)Yes
Number of output phases1
Number of input phases1
Response time4 ms
LED indicatorsFault, Power, Status
EMI/RFI noise filteringYes
Surge protectionYes
Surge protection featuresNetwork
Power protection featuresOverload
Noise level52.5 dB
Audible alarm(s)Yes
Features
Output frequency50/60 Hz
Web-based managementYes
Management protocolsSNMP/HTTP
Country of originChina
UPS topologyLine-Interactive
WaveformPure sine
Number of output phases1
Number of input phases1
Output power factor1
Response time4 ms
Output power1000 W
Surge energy rating2430 J
Maximum current10 A
EMI/RFI noise filteringYes
Surge protectionYes
Emergency Power Off (EPO)Yes
Noise level52.5 dB
Audible alarm(s)Yes
Input frequency50/60 Hz
Heat dissipation47.4 BTU/h
Design
Country of originChina
Rack capacity2U
Form factorRackmount/Tower
Product colourBlack
Cooling typeActive
Cable length1.8 m
Built-in fanYes
Housing materialMetal
Control typeButtons
Display typeLCD
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-15 - 45 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 95%
Storage relative humidity (H-H)0 - 95%
Operating altitude0 - 3000 m
Non-operating altitude0 - 15000 m
Technical details
Output frequency50/60 Hz
Sustainability complianceYes
Sustainability certificatesENERGY STAR
Harmonized System (HS) code8504408590
Warranty period3 year(s)
Compliance certificatesCE, Federal Communications Commission (FCC), RCM, RoHS, UKCA, UL, VCCI
Certificates
Management features
Web-based managementYes
Management protocolsSNMP/HTTP
Packaging content
Cables includedSerial, USB cable
Rack mount kitYes
ManualYes
Cooling
Cooling typeActive
Built-in fanYes
Sustainability
Sustainability complianceYes
Weight & dimensions
Package width560 mm
Package depth530 mm
Package height275 mm
Weight22.4 kg
Width433 mm
Package weight29 kg
Height86.5 mm
Depth412 mm
Packaging data
Rack mount kitYes
ManualYes
Package width560 mm
Package depth530 mm
Package height275 mm
Package weight29 kg
Logistics data
Warranty period3 year(s)
Other features
Battery typeRBP0128
You may also be interested in
Compare Products
Product CyberPower PR1000ERT2U uninterruptible power supply (UPS) Line-Interactive 1 kVA 1000 W 10 AC outlet(s) CyberPower PR1000ERT2U uninterruptible... Login for pricing