CyberPower PR1500ERTXL2U uninterruptible power supply (UPS) Line-Interactive 1.5 kVA 1500 W 10 AC outlet(s)
SKU
PR1500ERTXL2U
Login for pricing
In Stock: 4 available
1.5 kVA, 1.5 kW, 151-302V, 50/60Hz, 2430J, 55.5dB, 433x500x86.5mm, 36.5kg, Black
More Information
Output power capacity 1.5 kVA
Product colour Black
Output power 1500 W
Form factor Rackmount/Tower
SKU PR1500ERTXL2U
EAN 4712856277593
Manufacturer CyberPower
Availability In Stock
Product Manuals (HTML) View Manual
View Manual
View Manual
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
PR1500ERTXL2U
Critical/Noncritical Load Outlets
Heavy-duty Rackmount Rails Included
Sturdy Rackmount Ears Included
Power
Output power factor1
Output power1500 W
Input operation voltage (min)159 V
Input operation voltage (max)288 V
Output operation voltage (min)220 V
Output operation voltage (max)240 V
Surge energy rating2430 J
Maximum current10 A
Emergency Power Off (EPO)Yes
Output power capacity1.5 kVA
Power Factor Correction (PFC) typeActive
Ports & interfaces
Cable length3.05 m
Emergency Power Off (EPO) connectorYes
USB portYes
Serial interfaceYes
Serial interface typeRS-232
AC outlets quantity10 AC outlet(s)
AC outlet typesC13 coupler
Power plugC14 coupler
USB 2.0 ports quantity1
Serial ports quantity1
Ethernet LAN (RJ-45) ports2
Battery
Battery typeRBP0129
Number of batteries supported1
Battery technologySealed Lead Acid (VRLA)
Battery recharge time3 h
Typical backup time at half load19.3 min
Typical backup time at full load6.5 min
Hot-swap batteryYes
Performance
Audible alarm modesAlarm when on battery, Fault, Low battery alarm, Overload alarm
UPS topologyLine-Interactive
WaveformPure sine
Automatic Voltage Regulation (AVR)Yes
Number of output phases1
Number of input phases1
Response time4 ms
LED indicatorsYes
EMI/RFI noise filteringYes
Surge protectionYes
Power protection featuresOverload
Noise level55.5 dB
Audible alarm(s)Yes
Features
Output frequency50/60 Hz
Country of originChina
UPS topologyLine-Interactive
WaveformPure sine
Number of output phases1
Number of input phases1
Output power factor1
Response time4 ms
Output power1500 W
Surge energy rating2430 J
Maximum current10 A
EMI/RFI noise filteringYes
Surge protectionYes
Emergency Power Off (EPO)Yes
Noise level55.5 dB
Audible alarm(s)Yes
Input frequency50/60 Hz
Heat dissipation71.7 BTU/h
Design
Country of originChina
Rack capacity2U
Form factorRackmount/Tower
LED indicatorsYes
Product colourBlack
Cooling typeActive
Cable length3.05 m
Built-in fanYes
Housing materialMetal
Control typeButtons
Display typeLCD
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-15 - 45 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 95%
Storage relative humidity (H-H)0 - 95%
Non-operating altitude0 - 15000 m
Technical details
Output frequency50/60 Hz
Sustainability complianceYes
Harmonized System (HS) code8504408590
Compliance certificatesCE, Federal Communications Commission (FCC), RCM, RoHS, UL, VCCI
Certificates
Packaging content
Cables includedSerial, USB cable
Rack mount kitYes
ManualYes
Cooling
Cooling typeActive
Built-in fanYes
Sustainability
Sustainability complianceYes
Weight & dimensions
Package width560 mm
Package depth620 mm
Package height275 mm
Weight36.5 kg
Width433 mm
Package weight38.8 kg
Height86.5 mm
Depth500 mm
Packaging data
Rack mount kitYes
ManualYes
Package width560 mm
Package depth620 mm
Package height275 mm
Package weight38.8 kg
Logistics data
Other features
Battery typeRBP0129
You may also be interested in
Compare Products
Product CyberPower PR1500ERTXL2U uninterruptible power supply (UPS) Line-Interactive 1.5 kVA 1500 W 10 AC outlet(s) CyberPower PR1500ERTXL2U uninterruptib... Login for pricing