DGS-1100-24PV2
Login for pricing
In Stock:
6 available
12x 1G RJ-45, 12x 1G RJ-45 PoE, 48 Gbps, 35.71 Mpps, VLAN, 280x230x44 mm
- Fanless design for silent operation
- Bandwidth Control ensures latency-sensitive traffic always gets the bandwidth it needs
- Quality of Service further prioritizes latency-sensitive traffic, ensuring timely delivery
- Innovative energy saving features are good for your budget, as well as the environment
- Get up and going quickly with streamlined first-time setup and ongoing management
Category: Network Switches
Powerful Switching for your Business
Gigabit Ethernet Speeds
Take your Ethernet speeds to the next level with Gigabit Connectivity
Cutting Edge Green Technology
Innovative D-Link Green power saving features keep your budget in check
Manage Anywhere, Anytime
Remote setup & management is easy, and can be done from anywhere.
Easy to Use & Easy to Install
VLANs: Stronger Security & Better Traffic Management
For Voice
For Surveillance
Green Technology
Gigabit Ethernet Speeds
Cutting Edge Green Technology
Manage Anywhere, Anytime
Easy to Use & Easy to Install
For Voice
For Surveillance
Green Technology
| Management features | |
|---|---|
| Switch type | Managed |
| Web-based management | Yes |
| System event log | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Multicast support | Yes |
| Switch layer | L2 |
| Ports & interfaces | |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Installed SFP modules quantity | 0 |
| Network | |
| Full duplex | Yes |
| Head-of-line (HOL) blocking | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Number of VLANs | 128 |
| Link aggregation | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| 10G support | No |
| Auto-negotiation | Yes |
| Virtual LAN features | Port-based VLAN, Voice VLAN |
| IGMP snooping | Yes |
| Data transmission | |
| Jumbo frames | 9216 |
| Packet buffer memory | 4.1 MB |
| MAC address table | 8000 entries |
| Switching capacity | 48 Gbit/s |
| Store-and-forward | Yes |
| Number of queues | 4 |
| Jumbo frames support | Yes |
| Forwarding rate | 35.71 Mpps |
| Number of VLANs | 128 |
| Security | |
| Security algorithms | SNMP, SSL/TLS |
| IGMP snooping | Yes |
| Queue scheduling algorithms | SPQ, Weighted Round Robin (WRR) |
| DHCP features | DHCP client |
| Multicast features | |
| Multicast support | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Certification | EMI FCC A, CE A, VCCI A, C-Tick, BSMI, CCC cUL, CE LVD, CB, BSMI, CCC |
| Performance | |
| Processor frequency | 125 MHz |
| Noise level | 0 dB |
| Memory type | DRAM |
| Mean time between failures (MTBF) | 255003 h |
| Flash memory | 16 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Fanless | Yes |
| Auto-negotiation | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Power | |
| Power consumption (max) | 19.5 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power over Ethernet (PoE) | |
|---|---|
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 30 W |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 12 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 100 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 2000 m |
| Heat dissipation | 107.5 BTU/h |
| Virtual LAN features | |
| VLAN support | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 280 mm |
| Depth | 230 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 2.2 kg |
| Technical details | |
| Product colour | Black |